• $16,6795
  • €17,4623
  • 966.327
  • 2405.36
28 Kasım 2013 Perşembe

Real 10, G.Saray 8 kişiyle oynadı

Mancini’ninmaç öncesi en iyi fikri Umut’la başlamaktı. Türkiye’deki bazı “otorite”lere bir şey ifade etmez ama Umut Bulut sadece ülkemizin en iyi pres yapan santrforu değil Şampiyonlar Ligi’nin de en iyi pres yapan 5 santrfordan birisi. Bernabeu’da kazanma şansınızın santrforunuzun pres katkısıyla da orantılı.Ancak savunmanız Galatasaray tarihsel kalitesinden bu kadar uzak seviyede mesela 2013 model RayoVallecano ya da Almeria kalitesizliğindeyse Real Madrid 1 saatten fazla 10 kişi oynasa da gerisi boş! İlk yarıda Drogba’ya yoğunlaşan Real Madrid geri 4’lüsünün dengesini bozan Umut Bulut’un inatçı koşularıydı. Real hem golü bu yüzden yedi, hem de 10 kişi kaldı. Ancak Real Madrid ilk yarıda 10 kişi kalmasına rağmen topa % 10 daha fazla sahip oldu çünkü ilk yarıda G.Saray’ın önlü arkalı 4 kanat oyuncusu Eboue, Dany, Amrabat ve Bruma set oyununda pas trafiğine minimum bile destek veremedi. Bernabeu’da top ayağa beklenmez, topa gidilir! Real Madrid bunu yaptı.İlk yarıda Real’in pas isabet yüzdesi % 83’ken G.Saray bu istatistikte % 74’te kaldı.
Bu aksaklığı düzeltmenin yolu 10 kişi kalan rakibe karşı proaktif değişiklikle başlamaktı. Mancini rakip eksik kalmasına rağmen reaktif kalınca, 10 kişilik Real Madrid’e karşı Galatasaray uzun süre 8 kişiymiş gibi oynadı. 90. dakikada Real Madrid’in kaleyi tutan 4 şutu da gol olmuştu. Daha önce 60 Avrupa kupası maçında 2 golü olan Real Madrid’in “en az ofansif” savunmacısı Arbeloa’nın61. maçını 1 gol 1 asistle bitirmesi her şeyi yeterince anlatıyor. Özellikle 51. dakikada Arbeloa’dan yenen gol Galatasaray geri 4’lüsünün yan top savunamama zaafının ne kadar kronikleştiğinin en acı sahnesiydi.

Tarihin en kötü saunması?

Jese sahte 9 gibi başlamıştı asıl mevkisi de doğal santrfor değil.90 dakikayı santrforsuz oynayan Real Madrid 4 gol attı, çift santfor+ 2 ofansif orta saha ile oynayan Galatasaray 1! Geri 4’lüde 3 stoperle başlayan Galatasaray ise 3’ü tamamen kendi hatasından 4 gol yedi. Demek ki modern futbol artık çok farklı: Ne kadar çok forvetle oynarsan o kadar çok gol atmıyorsun. Aynı şekilde çok defansif oyuncuyla oynayınca da az gol yemiyorsun. Mancini hatalar yaptı ama daha büyük hata kadro mühendisliğinde: Dün geceki savunma performansı maalesef Galatasaray’ın tarihindeki en kötü savunma performanslarında ilk 3’e girer!

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)