• $18,1072
  • €18,239
  • 1019.3
  • 3012.21
30 Ekim 2015 Cuma

Rasyonel rotasyon

Selçuk İnan gibi lig ortalamasının üstünde özel yeteneklere sahip oyuncular, rotasyonda bile takımdan kolay kolay kesilemez. Oyunun temposunu dikte etmesi, pas trafiğine şeflik yapması bir yana... Melo’nun ayrılmasından sonra çoğunlukla orta sahada kâğıt üstünde en defansif rolde oynatılan Selçuk’un skora katkısı diğer yana...

Arena’da son 6 maç: Selçuk İnan 3 gol 1 asist!

Selçuk İnan, dün gece gol perdesini İzlanda’ya attığı çok değerli golün ikiz kardeşi bir frikikle açtı. Bir önceki maça göre ilk 11’de 5 farklı oyuncuyu sahaya süren Hamza hocanın “rotasyon eli”ni güçlendiren gol oldu.

Rotasyonun 2 ana türü var. 1-Rasyonel Rotasyon 2-Benitez Tipi Körü Körüne Rotasyon. Benitez tipi körü körüne rotasyonda oyuncuların sadece mevkisi ve fizik kondisyonuna bakılır; kolektif denge riske edilir. Geçen sezon Benitez, Napoli’de Higuain gibi dünyanın faal en iyi 5 santrforundan birisi yerine bu dalda ilk 50’ye bile giremeyecek olan Duvan Zapata’yı rotasyonda sahaya sürdüğü için Napoli, bu sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılamadı. Benitez benzer bir körü körüne rotasyon hatasını 2008-09’da Torres yerine onun 10’da 1’i bile golcülük yeteneğine sahip olmayan Ngog’u oynatarak yapmış, Liverpool 5 puan farkla liderken sezon sonunda şampiyonluğu kaptırmıştı.

Hamza hoca ise dün gece rasyonel bir rotasyonu tercih etti, o meşhur kolektif “denge”sini göz ardı etmeden oyuncuları değiştirse de doğru oyunu değiştirtmedi! Chedjou ve Hakan Balta yerine stoper tandeminde başlayan Semih ve Denayer önlerindeki Jem Karacan’la beraber ilk yarıda rakibin en önemli hücum kozu Gekas’a göz açtırmadılar. Gekas ilk 45’te sadece 5 kez topla buluşabildi. Jem Karacan ilk yarının en çok mesafe kat eden ismi oldu.

Sneijder’ın cezasında şans bulan Emre Çolak, maçı 2-0’a getiren golde güzel bir asist yaptı. Emre zaten bunları daha önceki sezonlarda da yapabiliyordu. Lakin dün gece Emre’nin asıl farkı son zamanlardaki en kötü huyu olan aşırı top kaybı hatasını düzeltmiş olmasıydı. Emre ilk yarıyı % 96’lık bir isabetli pas ortalamasıyla tamamladı. Sakatlığından sonra Burak tam zamanında ilk 11’e döndü, tam zamanında oyundan alındı. Sezon uzun, Galatasaray’da ise işler 1 ay öncesine göre bayağı düzelmiş gözüküyor. Eskişehir için ise düzelmenin d’si bile söz konusu değil. Eskişehir’de asıl sorun Skibbe veya İsmail Kartal değil. Klopp da gelse bu oyuncu malzemesiyle maalesef Eskişehir’in işi çok zor gözüküyor.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi