• $9,5494
  • €11,1171
  • 550.525
  • 1509.2
26 Ekim 2013 Cumartesi

Pres yapmak ya da yapmamak...

Maçı 2-0’a getiren gol, F.Bahçe’nin ilk yarıdaki çok iyi futbolunun özeti niteliğindeydi. Caner ve Mehmet Topal’ın gol kapısını açan anahtar niteliğindeki ezber bozan paslarını tekrar izleyin. Eğer sol bekiniz ve “en defansif” orta sahanız hücuma bu kadar efektif katkı verebiliyorsa, gol bulmakta zorlanmazsınız.
“Ersun Yanal futbolu”nun temel esaslarından birisi defans hattındaki oyunculardan ofansif katkı alabilmek üzerine kuruludur. Diğeri ise hücum hattındaki oyunculardan defansif katkı almak üzerine. Mesela ilk golde Alper Potuk’un takımı topu kaptırdığı anda ve yerde karşı presle kapıp ortaladığı topta olduğu gibi. O pozisyonda Emenike bu sezon F.Bahçe’nin sadece ligdeki 10. kafa golünü atmadı, o gol de F.Bahçe’nin bu sezonki birçok golü gibi “Ersun Yanal futbol kafası”yla kaleye en yakın yerden yapılan vuruşla atılan gollerden biriydi.
Bekir Ozan yokken (Stiliç girene kadar) kâğıt helva gibi dağılan Gaziantep orta sahası karşısında 2-0’dan sonra bile ilk yarı sonuna kadar hücum prese devam etmek en doğru stratejiydi. Bu strateji, Ersun Yanal’ın “savunmadaki” A planı aslında: “Top rakibe ne zaman ve nerede geçerse hemen orada karşı presle topu geri al! Hücum ve savunma arasındaki geçiş süresini minimuma indir!”
Bu stratejinin çok başarılı bir şekilde uygulanması sayesinde Volkan ilk 45’te sahanın en güzel ve rahat yerinden maçı izledi. İlk yarıda sıkılmamak için arada ‘tetris’ oynasa daha çok terler, yorulurdu.

2. YARIDAKİ DÜŞÜŞ NEDEN?

Ancak 2. yarıda F.Bahçe takımının kalanı “fazla yorulmayalım” edasıyla gereksiz kumar oynadı. Stiliç oyuna girdikten sonra biraz toparlanan Gaziantep kaleyi tutan ilk şutunda golü buldu. Ersun Yanal’ın tek hatası, Salih’i daha önce oyuna almamaktı. Geç de olsa hatasından dönünce Salih kısa sürede maçı kopardı.
İlk 11’deki rotasyon ise Emenike’ye yaradı. Daha zorlu geçmesi beklenen 2 maç öncesi hem goller hem de moral buldu. Peki, F.Bahçe’de 2. yarıdaki düşüşün sebebi ilk 45’te aşırı sarf edilen enerji yüzünden mi yoksa psikolojik mi? Yanal bunu çözdüğü ölçüde önümüzdeki 2 haftadaki 2 kritik maçta F.Bahçe’nin şansı artacaktır.  

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Geçen hafta ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın çevrim içi olar

Facebook ismini değiştiriyor mu? | TeknoZone #6

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu