• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
11 Haziran 2012 Pazartesi

Prandelli stratejisi

Birçok otorite 3-5-2 oynayacağı için İtalya'ya burun kıvırıyor, '3-5-2 çağ dışı bir diziliş' diyordu. Ancak devşirme Camoranesi'den beri iyi bir ofansif kanat oyuncusu olmayan İtalya'nın 2012 kadrosundan en iyi verim alınacak sistem de 3-5-2'ydi.
Zaten belirleyici olan dizilişiniz değil oyun stratejiniz... Fiorentina'ya oynattığı futbolla güzel işlere imza atan Prandelli'nin stratejisi son derece efektifti. Barzagli sakat olduğu için savunmaya çekilen De Rossi, eski tip liberolar tarzında İtalya'nın oyun temposu ve stratejisinin kilit ismi oldu. Juventus ağırlıklı kadro, bu strateji için biçilmiş kaftandı çünkü Juve bu sezon namağlup Serie A şampiyonu olurken de birçok maçta 3-5-2 oynadı. Lakin Juve de dün geceki İtalya gibi ileride basarak, rakibe yakın oynayarak rakiplerine üstünlük kurmuştu.
İspanya ise ilk yarıda neredeyse golü bile kale içinde pas yaparak atmak istiyor gibiydi! Tamam, 'pas sanatı' İspanya'nın alametifarikası. Ancak 'takım savunması sanatı'nı da dünyada en iyi icra eden millet İtalyanlar! Balotelli ve Di Natale o akıl almaz golleri kaçırmasalar, Del Bosque'nin 'doğal santrfor'suz 4-6-0'ı elinde patlayabilirdi. İspanya'nın hocasının 'sahte 9 numara' rolünde sahaya sürdüğü Fabregas ilk yarı daha çok 'sahte Fabregas' gibiydi! Ancak 2. yarıda Barcelona'ya geldiği ilk ayları hatırlatan usta işi bir gol attı. Kağıt üzerinde 'hakiki santrfor' olan Torres ise kendi kendisinin kötü bir karikatürü tatsızlığında goller kaçırdı.

ŞARKISI  FUTBOLU
Günün 2. maçında ise Hırvatistan ve İrlanda arasındaki bariz kalite farkı skora yansıdı. 30 yaş ortalamasına sahip ilk 11'inin en iyi oyuncuları Duff, Given ve Dunne'ın en iyi dönemlerini çoktan geride bıraktığı İrlanda'nın, finallere kalması bile İspanya ya da İtalya'nın şampiyon olmasına denk bir 'başarı'. Her zaman olduğu gibi İrlanda'nın şarkısı 'Polonya'ya Giden ZorluYol' ülkenin futbolundan daha iyi. Şarkının koro kısmı da 'Asla İrlanda'ya yenemeyeceksiniz'. Yani Trapattoni faktörüyle de önce kazanmak değil, yenilmemek. Zaten İrlanda tarihindeki en büyük başarı da hiç maç kazanmadan 1990 Dünya Kupası'nda çeyrek final oynamaktı. Fakat 2012'de 1990 model futbol oynayıp yenilmemek imkansızdan da öte. Hırvatlar için ise özellikle top Modric'e gelince her şey mümkün!

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''