• $8,4007
  • €9,9967
  • 489.005
  • 1408.81
20 Eylül 2015 Pazar

Pereira’nın “ilk 14” kozu

Molde maçında bazı oyuncular Fenerbahçe formasıyla en kötü maçlarını oynadıkları için zor duruma düşen Pereira, mecburen ilk 11’de değişiklik yaptı. Fenerbahçe bu sezon ilk kez sahaya sürdüğü yeni 11’le ilk 15 dakikada çok iyi bir oyun başlangıcı yaptı. Pereira, Molde maçından çıkardığı dersi oyuncularına da anlatmayı başarmış. İlk 15 dakikada Fenerbahçe doğru yerleşti, topu alınca doğru yayıldı; uzun süre topu rakibine kaptırmadı. 15. dakika bittiğinde, Fenerbahçe topla oynama dalında maçın zorluk derecesine göre çarpıcı sayılabilecek % 73’lük bir üstünlük yakalamıştı. Zaman zaman tempoyu da yükseltti ancak genelde amiyane tabirle 4. viteste olan hücum temposu top Markoviç’in ayağına geldiğinde 5. vitese yükseldi.

İlk yarıda Fenerbahçe’nin oyun üstünlüğünü skor üstünlüğüne çeviren kilit anda “yavru Rıdvan”dan çok yaşı itibarıyla da özel hızıyla bir nevi “1986 model Rıdvan” profilinde olan Markoviç, 1.5 yıl önce Benfica’yı nasıl UEFA finaline çıkardığını hatırlattı. Markoviç’in Türkiye Ligi ortalama hızına göre “elektrik hızı”nda kalan driplinglerinin birisi sonucunda Nani gol perdesini açtı.

Skor katkısı, üstün teknik kapasitesi bir yana Nani’nin oyun iştahı yine üst düzeydi. Portekizli ilk 39 dakikada 34 kez topla buluştu. Topu ayağına beklemedi hep topa gitti.

Geçen sezon bu statta iki takım arasında oynanan son maçta Fenerbahçe’yi 3-0 yenen Bursa ise malum geçen sezonki en iyi 4 oyuncusunu da Fenerbahçe’ye sattı. Ancak dün gece özellikle maçın ilk 15 dakikasındaki en önemli eksiği yeni takımına sadece 1 milyona mal olan Belluschi’ydi. İlk 15 dakikada % 47’lik isabetli pas oranıyla yani % 53’lük isabetsiz pas oranıyla oynayan Bursa’nın orta sahası geçen sezonun tam tersi bir kimyada. Bursa orta alanında ilk 45’te kolektif yaratıcılığın k’si bile yoktu. Belluschi’siz merkez orta sahada tüm kreatif yük, Josue’nin sırtına bindi. Bu orta alandaki dengesiz kimya sonucu dünkü gibi zorluk derecesi yüksek maçlarda takımın ileri 3’lüsünün en yetenekli ismi Dzsudzsak’tan 90 dakika tam kapasite faydalanmak da imkânsız. Dzsudzsak’a ne kadar çok top yollarsanız Macar yıldızdan o kadar skor katkısı alma şansınız olur. Ancak Belluschi’siz Bursa ilk yarıda Fenerbahçe’den 86 tane daha az isabetli pas yapabildi. Neredeyse dakika başına 2 fark az buz değil!

2. yarıda Ertuğrul hoca Bursa’nın kısa pas-set oyunu sorununu çözmek için daha direkt oynamayı seçti ve Sercan’ı oyuna alarak ileri 3’lünün hızını arttırmayı tercih etti. Dzsudzsak’ın kreatif tekniği ile inadını birleştirdiği pozisyon sonunda Emre’nin yaptığı Premier Lig ortası maçı 1-1’e getirdi.

Ancak Pereira’nın “ilk 14” kozu olarak sahaya sürebileceği Sercan’dan çok daha kudretli bir hücumcusu, Van Persie vardı. Fenerbahçe formasıyla en kötü maçını Molde karşısında oynadığı için Caner’i kesen Hasan Ali, 80’de çok zeki bir fren yaparak Sercan’ı pazara, topu da Van Persie’ye yolladı. Hollandalı, kendisini tarihin en ünlü golcülerinden birisi yapan iğne deliğine plaselerinden biriyle Fenerbahçe’ye 3 puanı getirdi. Genç Uygar'ın yaşı ve tecrübesininin üstündeki oyun zekâsı ve olgunluğu da Fenerbahçe’ye değer kattı.

Her iki takıma da zarar veren düdükler çalan Barış Şimşek için tek söyleyeceğim 15 Aralık 2013’teki Kasımpaşa – Beşiktaş maçından sonra söylediğimin aynısı: Futbol maçının sadece tek bir topla oynanacağını bile bilmeyen birisinin futbol hakemliğinden halen para kazanması Türk futbolunun temel sorunlarından birisi.

<p class='MsoNormal'>'Help  Turkey' etiketinin gerçek yüzü... Kara propagandayla kim neyi hedefledi?

'Help Turkey' etiketinin arka planında ne var?

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor