• $16,6206
  • €17,6053
  • 976.666
  • 2545.59
28 Haziran 2012 Perşembe

Paulo Bento'ya rağmen

Euro 2012'nin en genç teknik direktörü Portekiz'in hocası Bento. Ama tıpkı Guardiola gibi daha futbolcuyken saha içindeki teknik direktör gibi olduğu için genç olduğu ölçüde tecrübeli de. 43 yaşındaki teknik adam,sahaya sürdüğü 11'den Patricio, Veloso, Moutinho, Nani'yi Sporting altyapısında çalıştırmış ve bizzat Ronaldo ile takım arkadaşı olmuş bir isim. Yani Mourinho ile beraber Ronaldo'dan nasıl optimum verim alınacağını dünyada en iyi bilen isim. O yüzden de Bento Portekiz'in başına geçtiğinden beri Ronaldo 10 gole imza atarken birçok topu da direkten döndü. Mesela Bento, Portekiz'in teknik direktörü olduğundan beri Mario Gomez bile aynı sürede daha az gol attı!
Yine de Bento asıl parlak teknik adamlık potansiyelini dün gösterdi. İlk kez Xavi'yi bu kadar etkisiz gördük. Çünkü Bento, Xavi'nin nasıl pasifize edileceğini belki Mourinho'dan bile daha iyi biliyor. Ne de olsa Bento bizzat futbolculuğu döneminde Xavi'nin tam karşısında 3 kez oynamış, o maçların 2'sini de Bento'nun takımı kazanmıştı.
Dün geceki maçın 80. dk'sında İspanya'nın kaleyi tutan 1 şutu vardı. Ne de olsa Euro 2012'de düne kadar en az 100 isabetli pas veren Xavi 80. dk'nın sonunda 50 pas verebilmişti. İspanya için daha kötü olan ise 80. dk'ya kadar Xavi, Iniesta'ya sadece 3 pas verebildi. 'Xaviesta pas makinesi', ilk kez yıllar sonra Bento'nun satrançvari taktikleri karşısında stop etti.
XAVİESTA STOP!
Eldeki malzemeyle Xaviesta'yı yani İspanya'yı etkisiz hale getirmenin en akıllıca yolu topa basıp tam saha pres yapmak değil, alan markajı bağlamında pas yollarını kapatmaktı. Portekizli oyuncular kondisyonları yettiği ölçüde bunu çok iyi başardılar. İspanya 2008'den beri oynadığı tüm maçların toplamında yapmadığı uzun pası Portekiz karşısında ilk 80 dakikada yaptı. Sonunda Bosque, Xavi'yi oyundan aldı.
İspanya'nın hipnotize eden kısa paslarla beraber en büyük silahı ise topu kaptırdığı yer ve anda tam saha pres yapmasıydı. Ancak Negredo ve Silva dün gece en ilerideki 2 İspanyol olarak prese Fransız kaldılar.
İspanya dikeylemesine bocalayınca Bosque, Navas ve Pedro gibi 2 hızlı kanat oyuncusunu oyuna alıp 2010 formatına döndü. Oyunun akışınıyataylamasına açtı.Yorulan Portekiz karşısında İspanya toparlandı. Penaltılarda da şans Bosque'ye güldü.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

İzmir ve Aydın açıklarında 305 düzensiz göçmen kurtarıldı!

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor