• $16,5387
  • €17,5826
  • 971.193
  • 2529.26
19 Haziran 2012 Salı

'Pas'lanan futbol

En son bir milli takımlar turnuvasında 2 maçı aynı anda izlediğimde yıllardan 1994'tü. 1994 Dünya Kupası'nda yine İrlanda ile İtalya aynı gruptaydı. Hatta şimdiki gençlerin inanması zor ama gerçek: Gruptaki ilk maçta İrlanda, İtalya'yı yenmişti.
O grubu İtalya, İrlanda, Norveç ve Meksika 4'er puanla tamamlamış sadece Norveç elenmişti. Son maçta hava kuvvetleri futbolunun en kudretli temsilcisi Norveç, İrlanda karşısında yan orta ya da kafa topundan tek bir pozisyon dahi bulamamıştı! Şimdi ise İrlanda her maçta yan ortadan ya da hava topundan gol yiyor. Bir zamanlar en iyi yaptığı şey olan yan top savunmasında Heitinga'dan bile kötü performans sergiliyor. Zaman değişti ama maalesef İrlanda Cumhuriyeti modern futbola ayak uyduramadı. 10 yıl sonra katıldığı ilk büyük turnuvadan 0 puanla döndü.
İtalya ise Prandelli faktörüyle modern futbola uyumsuzluk bocalamasını fazlasıyla atlattı. Halbuki Prandelli futbolcuyken en modern futbolu oynatan adam Juventus'taki hocası şimdilerin İrlanda teknik direktörü Trapattoni'den başkası değildi! Belki İtalya Euro 2012'de şampiyon olamayabilir ancak Prandelli ile yola devam ettikleri ölçüde eskisi kadar güçlü hatta eskisinden de güçlü bir takım olurlarsa, kimse şaşırmasın!

İDEAL FUTBOL?
'Modern futbol' demişken, şunu belirtelim: Futbolun her zaman birden fazla 'ideal oynama şekli' vardır. Kısa pas ya da kontratak futbolu tıpkı müzik türleri gibidir. Yani önemli olan müziğin rock ya da hiphop olması değil şarkının estetik açıdan güzel olup olmadığı. Futbolda da tüm bu oyun renkleri görecelidir. Belki İspanya pas futboluyla anılıyor ancak Barcelona'nın pas oyunuyla İspanya'nın pas oyunu arasındaki fark kanımca Beatles'ın beraberken yaptığı şarkılarla McCartney, Lennon, Harrison ve Starr'ın solo yaptığı şarkılar arasındaki fark gibi. Kesinlikle aynı tadı vermiyor. Tıpkı müzikte olduğu gibi önemli olan o oynama şeklinin malzemeye uyup uymadığı. Bu İspanya sadece pastan da daha fazla şeyler yapabilecek bir kaliteye sahip. Yoksa bu şekilde turnuvayı da kazanabilirler ancak tarafsız izleyiciler için Barcelona'nın Chelsea'ye karşı kaybettiği maçtaki zevkin yarısını bile veremeyebilirler! Biliç'li Hırvatistan ise kaybettiğinde bile her zaman güzel hatırlanacak bir takım.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını