• $15,9589
  • €17,0316
  • 948.816
  • 2380.9
4 Aralık 2012 Salı

Oyuncuların sistemi?

Trabzonspor bir süre böyle devam etmeli: Belli bir şablona, sisteme göre oyuncuları sahaya serpiştirmek yerine eldeki oyuncuları en verimli olacağı bölgelerde görevlendirmeli. Yani sistem oyuncuları şekillendirmek yerine, oyuncular sistemi şekillendirmeli. Evrensel ölçekte de futbolda sancılı geçiş süreçlerinde geçer akçe olan formül bu değil mi zaten? Eğer iyi oyuncularınızı kaybettiyseniz önce iyi bir takım olarak, oyuncuların yeteneklerinin toplamından daha yetenekli bir takım kurarak toparlanırsınız.
Geçiş sürecinde mümkün olduğu kadar pragmatik olmak, bireylerin eski şablona uyması yerine yeni bir sistemi biçimlendirmesini beklemek gerek.

JANKO'SUZ PRAGMATİK
'Janko transfer edildi' diye onun etkili olacağı şekilde sürekli kenar ortalar denemek hem Trabzon'a hem de Avusturyalı golcüye zaman kaybettiriyordu. Nihayet Şenol Güneş bu zorlu Ankara deplasmanında Janko'nun verimini arttırmak için diğer oyuncuların doğal yeteneklerine sistemsel ket vurmak yerine, Janko'yu kesip herkesi en verimli olacağı yerde oynatma doğrusunu tercih etti.
Olcan post-modern futbolun ideal kanat oyuncusu profilinde. Solak olarak ters ayağıyla ters kanatta sağda topla buluşunca sol kanatta topla buluştuğundan çok daha etkili oluyor. Çünkü sıfıra inip orta yapmak yerine fuleli driplinglerle ortaya doğru kat ettiğinde optimum katkı yapabiliyor. Halil Altıntop ise henüz beklenen istenen Halil kalitesinden uzak olsa da o da tıpkı Olcan gibi ters kanattan içeri kat ederek oynayınca daha verimli oluyor, en azından daha az ofansif hata yapıyor.
Savunmanın kanatlarında Serkan-Emerson ikilisi ise belki de Trabzon kadrosundaki en dengeli bek ikilisi. Serkan ofansif bindirmeler yaptıkça Emerson sol bekten 3. stoper gibi ortaya kayıyor ve takım savunmasını güçlendiriyor. Şu aralar geçiş döneminde Trabzon'un en çok ihtiyacı olan denge ve pragmatizm. Böylesine zorlu bir deplasmandan böylesine rahat bir skorla dönmek de moral açıdan Trabzon'un en çok ihtiyacı olan şeydi.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor