• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
30 Aralık 2013 Pazartesi

Oyuncu değil oyunu değiştirince

25. dakikada 34, ilk yarı sonunda toplam 55 pas hatası… Tabii ki lig arası öncesi F.Bahçeli futbolcuların fiziksel ve mental açıdan biraz yorulmaları normal. Ancak bu yorgunluğu telaşa dönüştürüp, ilk yarı boyunca rakiplerine bu kadar fazla hissettirmeleri fazlasıyla büyük bir hataydı.
Fiziksel açıdan % 100 fit değilsen, daha basit oynarsın; çalım, depar zorlamak yerine ayağa kısa paslarla “aktif dinlenme” dakikalarını artırarak oyunun hakimi olursun. Mesela ilk yarıda Sow’un yaptığı gibi ‘jenerikvoleşata’ zorlamak yerine sade kafa vuruşuyla golü atarsın, skor üstünlüğü ekstra enerji katar.
Mental açıdan yorgunsan ve normalde attığın pasları atamıyorsan, o zaman daha fazla koşarsın. Ama ikisinden birini yapmıyorsan dün gece F.Bahçe ilk 11’inin ilk 45’te yaptığı gibi koca bir devreyi çöpe atarsın! Çektiğin 14 şut da isabetli verdiğin 256 pas da skora yansımaz.
23 oyuncuyla 41 puan
Birçok kişi 2. yarının başında Raul Meireles’in çıkıp yerine “orta saha enerji jeneratörü” rolünü oynayabilecek Alper Potuk’u bekliyordu. Ama Ersun Yanal başka türlü bir değişiklik yaptı. F.Bahçe 2. yarıya oyundan “bir an önce bitsin telaşı”nı çıkartıp yerine “serinkanlılığı” soktu. Sarı-Lacivertliler rakibin zaaflarından faydalanmaya dayalı pozisyon futboluna döndü, takım hücumu kolektifleşti. Herkes en verimli olduğu ve birbirini en iyi tamamlayacak şekilde hücum etmeye başladı. Mesela ilk yarıda o pozisyonda yapılabilecek en kötü tercihle ‘voleşata’ zorlayan Sow skoru 2-1’e getiren pozisyonda en doğru tercihi en usta şekilde uyguladı. Golden önce Kuyt’ın ortası da futbolda doğru kararın püf noktası olduğunu vurgulayan cinstendi. Skoru 3-1 getiren köşe vuruşu daha önceki kornerlerin aksine ezbere kullanılmadı. Mehmet Topal, Kayseri duran top savunmasındaki en büyük boşluktan faydalandı.
F.Bahçe seri galibiyetler aldıktan sonra “Ama Ersun Yanal takımları ilk 9 maçtan sonra çöker” denmişti. Ersun Yanal’ın daha önce çalıştırdığı takımlarda bu sezonki F.Bahçe’nin kadro derinliğinin yarısı bile yoktu. F.Bahçe ise 8 yıl aradan sonra ilk kez ligin ilk devresini 40 puanın üstünde kapatırken Ersun Yanal tam 23 farklı isme forma verdi.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi