• $18,112
  • €18,2197
  • 1016.97
  • 3020.2
13 Haziran 2014 Cuma

Oscar'lık 'Todocampista'

Favori olarak gösterilen ev sahibi Brezilya maça geçen yaz Konfederasyonlar Kupası’nı kazandığı ilk 11’in aynısıyla başladı.

Kaleci Cesar, Jelaviç ile en son rakip olduğunda Everton, QPR’ı 4-0 yenerken 2 golü atmıştı. Maçın açılış golünde de topa son değen Hırvat oyuncu artık Hull’da oynayan Jelaviç’ti ama golü kendi kalesine atan Şampiyonlar Ligi finalinin kaderini değiştiren Marcelo oldu. Dünya Kupası bu yüzden ekstra güzel, farklı seviyede oynayan farklı yetenekteki oyuncular, oynadıkları takımın kolektif kimyasına göre yeteneklerinden fazlasını ya da azını sergileyebiliyorlar.

Dün gece bu bağlamdaki en somut örnek tabii ki Neymar’dı. Barcelona’da normal olarak Messi ve Iniesta’ya oranla başrolden çok yardımcı rolde olan 22 yaşındaki yetenek, Scolari’nin oyun planında ise tartışmasız başrolde. Neymar’ın ilk golünde asisti yapan Oscar ise 90 dakika boyunca Brezilya adına en iyi yardımcı erkek oyuncu rolündeydi. Hücum kadar savunmayı da çok iyi yapabilen “21. yüzyılın ideal prototip futbolcusu” Oscar, 70'teki tartışmalı penaltının hemen öncesinde Fred’e attığı pasla topa 60. kez dokunmuştu.

Latin futbolu terminolojisinde Oscar gibi oyunculara “Todocampista” denir yani orta sahanın her yerinde aynı verimle oynayabilen oyuncu. Oscar’ın mesela Rakitiç gibi diğer “Todocampista”lardan farkı ise sadece maçtan maça farklı yerlerde aynı verimde oynaması değil, tek bir maç içinde de sürekli yer değiştirerek 90 dakika boyunca bunu başarabilmesi. Bu yüzden Scolari, serbest oynadığı ölçüde etkili olan Neymar’dan maksimum verim almak için taktiksel açıdan Oscar’a muhtaçtı. Neymar’ın saçını başını, zaman zaman kendisini abartılı şekilde yere atmasını eleştirenler çıkacaktır. Bence saçı başı gayet yakışıyor ayrıca Dünya Kupası’nın kalanında 2 gol daha atarsa Brezilya Milli Takım tarihinin en golcü 6. oyuncusu olarak bu alanda Ronaldinho, Jairinzho ve Rivaldo gibi efsaneleri geçecek. Bu yaşta bunu başarmaktan daha değerli olan ise evinde Brezilya’yı şampiyonluğa taşımak!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi