• $17,8799
  • €18,4194
  • 1025.89
  • 2829.58
14 Haziran 2014 Cumartesi

Neyse halin çıksın Van Gaal'in!

Strootman’ın sakatlığı, Van Gaal’in elemelerdeki başarılı taktik diziliş ve stratejisini kökten değiştirmesinin sebeplerinden birisi. 2.cisi ise Cruyff’tan sonra Ajax-Barcelona hattında İspanya’nın 3 turnuvadır kendisine kazandıran “pas futbolu”nu getiren, aşılayan, geliştiren zaten bizzat Van Gaal’in kendisi olması. Yani zamanında “kazandıran formül”ü hazırlayan büyük hoca, o formülün nasıl etkisiz hale getirileceğini de en iyi bilen insanların başında geliyor!

Büyük ustanın parlak anti-planı sadecetek bir anda işlemedi. Stoperlerinin bonservisi en pahalısı De Vrij’ın bir anda Costa’nın “tuzağı”na düşmesi sonucu verilen tartışmalı penaltı skoru 1-0’a getirdi. Van Gaal hemen yardımcılarından Danny Blind’le istişareye başladı. Danny Blind’in “Merak etme benim oğlan Daley şimdi bir orta yapar skoru eşitleriz” demediğine eminim! Çünkü Daley Blind bu sezon Ajax yine şampiyon olurken daha çok Xabi Alonso mevkisinde oynadı ve verimli oldu. Ancak Hollanda’da İspanya karşısında 3 stoperle başlaması kadar Blind’i sol bekte kullanması da ideal değil ama mecburi bir tercih. Devrenin sonunda Blind’in beraberliği getiren asisti de çizgiye inilerek yapılan ideal sol bek ortasından çok iyi bir merkez orta sahanın savunma arkasına hesaplayıp attığı ince pas niteliğindeydi. Bu tip pasları verebilecek çok oyuncu sayabiliriz ama bu pozisyonda Van Persie kadar usta işi vuruş yapabilecek faal oyuncu sayısı çok az. Van Persie, topa giderken Casillas’ın durduğu yeri de göz önünde bulundurarak saniyelik olasılık-geometri hesaplarını doğru yaparken son dokunuş anında İngiltere Premier Lig ve Hollanda altyapısı tecrübelerini de harika tekniğiyle birleştirdi. Premier Lig’in hızlı düşüncesiyle Hollanda altyapısının üstün vuruş tekniğini harmanladı. Jeneriklere geçecek bir “Uçan Hollandalı golü” attı.

2. golde Blind’den yine ders niteliğinde bir asist-orta izledik. Yine doldurma orta zorlamak yerine ölçtü biçti, Robben’e golü attırdı. Sonrasında tam da Van Gaal’in hesapladığı “stratejik atmosfer” ortaya çıktı. Geri düşünce pas futbolunda ısrar edersen ya zaman kaybedersin ya da hızlı pas yapacağım diye hatalı paslarla rakibe pozisyon imkânı verirsin. O zaman da Robben-Van Persie, daha da önemlisi Van Gaal usta affetmez.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım