• $17,2976
  • €17,6942
  • 968.835
  • 2418.95
9 Mart 2015 Pazartesi

'Necip' bir galibiyet!

Şampiyonluk yolundaki 2 rakibinin birbiriyle derbi oynadığı haftada Sivas deplasmanı, “yorgun” Beşiktaş için çok zorlu bir virajdı. Rüştünü daha fazla ispatlama hedefindeki Sergen Yalçın faktörünün keskinleştirdiği, iklimden dolayı idealden uzak olan saha zemininin kayganlaştırıp zorlaştırdığı bir viraj...

Bu tip zorlu viraja gelince, ne yaparsan bir şekilde o virajı dönersin? Sivas gibi Cicinho önderliğinde lig standardında çok tehlikeli havadan ortalar yapan bir takıma karşın kaleciniz havadan alabileceği tüm toplarda kuş uçurtmaz. Cenk dün gece “çıktığı tüm hava topları”nı aldı, % 100’le oynadı.

Takımın ön tarafı, Sosa’nın sakatlığı, Ba ile Gökhan Töre’nin yorgunluğu derken yeteri kadar etkili değilse ekstradan başka ne yapmak gerek? Bu galibiyetin % 51’i Necip-Serdar-Atiba 3’lüsünün. En yetenekli olmasa da gerekirse % 101’le oynayıp seni ayakta tutacak 2 görev adamın Necip ile Serdar sanki karşısındakiler rakip değil de evlerine girmeye çalışan hırsızmış gibi hem isabetli müdahaleleri hem de soğukkanlı organizatörlükleriyle Beşiktaş’ı ayakta, skoru da takımları lehine tuttular. 90 dakika sonunda 16 şut çeken Sivas’ın son saniye kafası dışında Beşiktaş kalesini tutan isabetli bir şutu yoktu.

Beşiktaş, Sosa varken de sakatlanıp çıktıktan sonra da 2014 Ekim-Kasım dönemi üst düzey standardına göre neredeyse hiç organize olamadı.

Misal, çok daha zorlu Liverpool deplasmanıyla karşılaştırınca sadece 1 fazla isabetli şut atabildi. O yüzden sonlarda Olcay’ın kaçırdığı karşı karşıya pozisyon ekstra değerliydi. Olcay’ın skor (asist ya da gol) katkısı yapamadığı üst üste 8. maçı. Sezonun kalanında Olcay’ın mutlaka toparlanması lazım.

Atiba’nın attığı gol ise çok değerli bir ekstra. Beşiktaş’ın sezon başından beri attığı en farklı gol biçimi: Necip’in bakarak attığı bir havadan uzun pas sonrası klasik Atiba koşu enerjisine eklediği topla vuruşma inadı çok değerli bir 3 puanı getirdi.
Sivas baskısının en yoğunlaştığı anlarda, Tolgay 5 kez rakip eksilterek Beşiktaş’a nefes aldıran isimlerin başında geldi. Temmuz’dan beri Ba 25, Töre 29, Olcay 29, Veli 27 maçta forma giydiler. Mesela Galatasaray derbisi öncesi şampiyonluk yolundaki rakiplerden Fenerbahçe’de en çok forma giyen 2 isim Gökhan Gönül ve Kuyt 22 maç oynamışlardı.

Yorgunluk kaçınılmaz ancak alternatif oyuncular da şans bulunca en az Tolgay kadar katkı yaparlarsa kolektif yorgunluk düzeyi dengelenebilir. Kerim Frei tekrar eski iştahını yakalayıp sergilemeli, Mustafa Pektemek düzelmeli, Cenk Tosun artık sakatlığını atlatmalı. Sezonun ilk yarısında bocalayan 2 isim Necip ve Serdar’ın mental, fiziksel, taktiksel yeniden doğuşları, takımı sırtlarında taşımaları feyz alınmalı. Sadece Atiba, Necip ve Serdar’la her maçı bu şekilde kazanamayabilirsiniz ancak diğer oyuncular da mücadele, mental güç bağlamında Necip’leşir Sedar’laşırsa Beşiktaş iddiasını devam ettirebilir. Beşiktaş Altın Çağı’nda sadece Metin-Ali-Feyyaz gol olup yağmadı; Kadir, Ulvi, Şenol, Zeki gibi o dönemin görev adamları her maç dünkü Necip ile Serdar gibi oynadı.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı