• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Mayıs 2015 Salı

Muslera - Sneijder farkı

Muslera belki de (benim izlediğim yıllarda) Galatasaray tarihinin en iyi kalecisi. Uruguaylı örümcek adam, son tahlilde Simoviç ve şimdilerde antrenörü olan Taffarel’den bile iyi bir kaleci. Dün geceye dönersek, maçın ilk yarısında her iki kaleci arasındaki kalite farkı Galatasaray’ın beklenenden daha rahat şekilde kazanmasını sağladı. Akhisar’ın ilk 45’teki en net gol pozisyonunda Güray’ın vuruşunda Muslera topu tutma riskini almadı. Topu çeldi ama alelade bir refleksle top nereye giderse gitsin diye çelmedi, şutun ribaundu rakip oyuncular tarafından alınsa da onların en az etkili olabileceği yere doğru düşünerek planlayarak çeldi.
Akhisar adı süper olan lige çıktığından beri takımın en iyilerinden birisi olan kaleci Oğuz ise Sneijder’ın şutunda topu olabilecek en kötü yere, altıpas içindeki Burak Yılmaz’ın topu tipleyeceği noktaya çelebildi. Galatasaray’ın 2. golünde ise Akhisar stoperi o anda kafayla gol atmak için yükselen rakip, Türkiye’de gol kralı olmuş Burak Yılmaz değil de kariyerinde hiç kafa golü atmamış 1.55’lik bir rakipmiş gibi pasif kaldı. Galatasaray erkenden golleri bulunca çok rahatladı.
İşin aslı ilk 45’te Akhisar’ın en başarısız ismi ne kaleci Oğuz ne de stoperleriydi; teknik direktör Roberto Carlos’un ta kendisiydi. Bu kadar muhteşem bir futbol kariyeri ve yeteneği olan Roberto Carlos’un Sneijder’a karşı Zokora’yla adam adama markaj yaptırması herhalde teknik adamlık kariyerindeki en kötü kararlardan birisi.Sneijder sadece bizim adı süper olan ligin değil faal futbolcular arasında tüm dünyada en hızlı ve efektif pas veren oyuncuların başında geliyor. Yani adam adama markaj, Sneijder’ın canına minnet! Çünkü rakip orta sahadan bir oyuncu sürekli Sneijder nereye giderseonunla geldiği için en az 1 arkadaşı sürekli boşta! Sneijder’ı durdurmak için onun pas kanallarını kapatmak yani alan savunması yapmak lazım. Sneijder’a adam adama markaj yaparsan, Sneijder dün gece olduğu gibi daha da fazla alan bulur ve arkadaşlarını boş alanda en etkili olabilecek şekilde topla buluşturur. Sneijder ile Selçuk da oyunun temposunu dikte ettiği ölçüde Galatasaray takım hücumu kalitesiyle bu tip maçlarda çok zorlanmaz.
Sahanın en çok zorlananı maçın hakemiydi. Mustafa Kamil Abitoğlu sertlik ve kasti faulleri o kadar atladı ki bir ara kendisini genellikle Yeni Zelanda’nın şampiyon olduğu kasksız rugby sporu hakemi zannettim. Profesyonel hakemlik projesi güzel fikir ama önce harbici futbol hakemleri olması gerekli.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!