• $7,4771
  • €9,0821
  • 442.198
  • 1565.01
22 Şubat 2011 Salı

Mourinho haklı

Fildişi kulelerinden çıkmamalarına rağmen Trabzon üzerine ahkam kesenlerin bayat bir klişesi var: 'Trabzon şehri futbol konusunda takım üzerinde öyle bir stres yaratıyor ki Trabzonspor şampiyon olamaz!'
Sezon başında Trabzon'a 7. gidişimde skor yazarlarının bu klişesi gözümde 77. kez yıkılmıştı. Ancak belli ki bazı Trabzonlu oyuncular bu 'şehir efsanesi'ne onu uyduranlar kadar inanmışlar. 70 yaşındaki teyzelerin hayatın kalanını boş verip şehrin takımının kaşkollerini örecek kadar futbolun sevildiği şehirde 'stres', 'baskı'dan çok futbol sevgisi mevcut, bir de o iflah olmaz futbol aşıklarının 27 yıllık şampiyonluk hasreti!
Söz konusu Trabzonspor ise bizim fildişi yazarları değil Jose Mourinho yerden göğe kadar haklı: 'Baskı mı? Baskı sabah 6'da kalkıp 9'a kadar çalışarak eve ekmek götürmek isteyen insanların üstünde olur, milyonlar kazanan futbolcuların değil!'
Hele hele Hulusi Kentmen'in futbol yöneticisi versiyonu Sadri Şener gibi bir başkan ve Gandhi'nin teknik direktör versiyonu Şenol Güneş'in olduğu yerde hiçbir futbolcunun 'baskı' bahanesinin arkasına saklanmaya en ufak bir hakkı yok!
'Fenerbahçe maç fazlasıyla lider oldu ondan baskı var paşam' demeyin çünkü ne Fenerbahçe Rangers, ne de Trabzon Celtic!
Aksini dahi iddia etseniz Şenol Güneş'in politikacı versiyonu, İskoçya'daki mezhep sorununu bile çoktan çözerdi der, geçerim!
Saha içinde de Anadolu'nun en iyi kontratak yapan takımı Manisa'ya karşı, Engin'in sakatlığında Alanzinho yerine Ceyhun'la başlamak doğruoğlu doğru, Şenol Güneşoğlu Şenol Güneş'çe bir hamle! Tıpkı işler zora girince ekstra yaratıcılığından faydalanmak için Alanzinho'yu sonradan sahaya sürmek gibi! Ancak 'sinir stres yalanı'na inanıp attığı gol/girdiği pozisyon oranı en düşük, yediği gol/verdiği pozisyon oranı en yüksek 11 olmakta ısrar ederseniz değil Güneş, Ferguson gelse bu iş olmaz maalesef!
Ferguson ne alaka mı, Dixon İsveç Ligi'nde yan toptan kaç gol attıysa, o alaka! 'Burası Trabzon yok öyle!' diyenlere: Trabzon dünyada futbolun en sevildiği 10 şehirden birisi, o alaka! Selçuk, Onur, Serkan, Alanzinho'da diğerlerindeki stres yoksa, o alaka!

<p>Trump Destekçileri Kongre Binası’nı bastı hayatını  kaybedenler ve gözaltına alınanlar oldu

ABD'de devir teslim töreni nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

256 yaşında ölen adamın sırrı ne?

Zehir tacirlerine şafak baskını! 6 İlde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi