• $7,3574
  • €8,9533
  • 437.532
  • 1536.11
12 Ekim 2011 Çarşamba

Mesut musunuz?

İlk 11'imiz futbolcu olmak yerine üniversiteye gitse, dün gece olduğu gibi "final sınavı"na son gece çalışırdı. Peki, kabahat sadece ilk 11'de mi ya da tüm suç hocalarında mı? Yoksa asıl hatalarımız 88 yıldır bir ileri iki geri olan futbol sistemimizde mi?

"Futbol düzenimiz ve hoca" demişken dün gece Mesut Özil önderliğinde "bize bizden daha faydalı olan" Almanya'ya ne kadar teşekkür etsek az. Eğer Almanya-Belçika maçını Ertem Şener anlatsaydı Özil'i neresinden öperdi bilemiyorum! Ancak tek bildiğim askerdeyken Atatürk'ün sözleri dışında duvarda yazan tek mantıklı söz: "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır" Yaşadığımız hayatın metaforu futbolda da dün Türkiye'yi en çok seven Türkiye için oynamayan bir Türk'tü!

%70 TOPA SAHİP OLMAK!

Mesut örneğinden yola çıkarsak "yılların ezberi"nde olduğu gibi "alanı daraltmak" artık günümüz futbolunda geçer akçe değil, tam tersine dün gece ilk yarıda en büyük eksiğimiz olan "hücumda alanı genişletmek", ona adım gibi eminim! Dün gece topa sahip olma oranımız %70'ti. Ama işte "topa sahip olma" konusunda örnek gösterilen İspanya'nın sırn sadece topa "öyle ya da böyle sahip olmak "ta değil; topa sahip olurken hücumda alanı olabildiğince genişletmekte daha çok.

88 YILDA 56 TEKNİK ADAM

Madem Almanya ve İspanya'ya gönderme yaptık o zaman şunu da not düşelim: Bizim milli takımımız 88 yılda 56 kez teknik direktör değişikliği yaparken, Almanya 103 yılda sadece 10 kez milli takım teknik direktörünü değiştirdi. İspanya ise 90 yılda 51 teknik direktör değişikliği yaptı.

2010 Dünya Kupasında İspanya'yı tarihinde ilk kez dünya futbolunun en büyüğü yapmayı başaran Del Bosque'nin de ligimizde görev yapıp kovulmaktan beter hallere düşürülmesini de siz okuyucularımız yorumlasınlar artık!

Yani tüm sorunlar ve çözümleri hoca meselesinde değil. Büyük usta Simon Kuper'in de belirttiği gibi bir yerden sonra bir teknik direktörün bir milli takıma etkisi %20'den çok da fazla değil.

Aksi olsaydı, Ferguson'un 1986 Dünya Kupası'nda çalıştırdığı İskoçya ilk turda elenir miydi? Peki, bizim milli takım Hiddink'li ya da Hiddink'siz Euro 2012'de son 4'e kalsa da, 2014'te dün geceki sıkıntıyı yine yaşamaz mıyız?

<p>Yozgat'ta aydınlatma direğindeki Türk bayrağının katlanmış olduğunu gören yaşlı bir vatandaşın, ş

Yozgat'ta vatandaşın 'bayrak' hassasiyeti kameraya yansıdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor

Sosyal medyada en çok paylaşılan mantık soruları