• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
24 Haziran 2014 Salı

Lider Van Gaal

Hollanda’ya beraberlik yetiyordu. Van Persie kart cezasından dolayı yoktu. Kadroda Kuyt’u gören çok kişi haklı olarak Van Persie yerine Kuyt forvette zannetti. Ancak Van Gaal’ın derdi başkaydı. Kuyt’u solda defansif ağırlıklı görevlendirdi, Blind’i ise sol stopere çekti. Çünkü Şili’nin sağ kanadını oluşturan ve Udinese’den beri beraber oynadıklarında sağ kanatta adeta “Voltran oluşturan” Isla ve Alexis Sanchez’e karşı o kanadı tıkamak, Şili’yi %51 durdurmaya eşdeğerdi.

Takım topu kaptırdığında Hollanda savunması içeri gömülerek pozisyon aldı çünkü Şili’ye karşı ilk 2 maçta geniş alan bırakan 2 takım aynı saatte çoktan elenmiş, gazozuna maça çıkıyorlardı. Van Gaal buna da mecburdu çünkü Sanchez ve Vargas karşısında birebir kalacak Hollanda stoperlerinin hamle hızları onları durdurabilecek düzeyde değildi. Van Gaal’in “önce durdur” planı tuttu. Şili’nin hocası Sampaoli, Vargas’ı oyundan aldı, Sanchez’in yerini değiştirdi.

Ancak bu arada Van Gaal, Şili’nin en önemli dezavantajı olan düşük boy ortalamasından faydalanmak için her duran topta en az 6 oyuncusunu Şili ceza alanına yolluyordu. 2014 Dünya Kupası’nda boy ortalaması en düşük 3. takım olan Şili’nin 3 stoperinin boy ortalaması 1.75, maçı 1-0’a getiren duran top sonrası kafa vuruşunu yapan Leroy Fer’in boyu ise 1.88!

Sonrasında 90+’da İspanya karşısında alınan tarihi galibiyeti hatırlatan cinsten süper kontratakta bir Robben sihirbazlığı ile çok zor gözüken maçı son tahlilde kolay kazanan bir Hollanda.

Şu ana kadar 3 maçta 3 ayrı Hollanda izledik. Van Gaal’in 3 satranç zaferine şahit olurken, Hollanda “Ölüm Grubu”ndan burnu bile kanamadan çıktı. Şili karşısında Van Gaal’in yıllarca yenile yenile ders aldığı İtalyan savunmalarının Hollanda versiyonu vardı. Ofansif futbolla bu kadar özdeşleşmiş bir futbol ülkesine, bu kadar iyi savunma yaptırmayı başarmak ve bu harika Şili’yi de mat ederek 3’te 3 yapmak önemli başarı. Tarihin en estetik oynayan Hollanda’sı değil tabii ki ama 74’ten beri en tecrübesiz ve de 2 süper yıldız hariç olağanüstü yeteneklerle dolu olmayan bu Hollanda ile bunu başarmak tam bir Van Gaal liderliği.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?