• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
4 Ağustos 2011 Perşembe

Kuracı değişsin!

Portekiz ve İspanya'dan önce İtalya temsilcileri, Avrupa kupalarında 'Akdeniz futbolu fırtınası' estirirdi. O zamanlar Cruyff reis bu durumu 'İtalyanlar sizi yenemez ama siz onlara kaybedersiniz' diye özetlerdi! Biz de Avrupa'da yaşadığımız her hüsrandan sonra 'Akdeniz insanıyız, soğukkanlı oynayamıyoruz ondan!' diye kendimizi avuturduk! Sanki İtalya, İspanya ve Portekiz, Kuzey Kutbu temsilcileri ya...
Şimdilerde Akdeniz'in futbol fırtınası İspanya ile birlikte Portekiz kulüpleri. Portekiz futbolu, sadece geçen sezon Avrupa Ligi yarı finallerine 3 takımla damga vurmakla kalmadı! Aynı zamanda Portekiz Ligi, totalde Avrupa'nın en çok gelişen ligi olarak 9.'luktan 6.'lığa yükseldi ve bizim ligi solladı, geçti!
Aslında dün maçın ilk yarısında turu kaybeden Trabzonspor özelinden Türk futbolu geneline, büyük resme bakmakta fayda var. Avrupa kupalarında 'istikrarlı bir istikrarsızlıktan' mustaribiz.
Sürekli olarak bir ileri bir geri yerimizde sayıyoruz. Milli takımımız gibi kulüp takımlarımız da duran toplardan kimsenin yemediği goller yiyor. Dün gece Trabzon'un da başına geldiği gibi biz çay kaşığıyla kazıyoruz, rakiplerimiz duran top zaaflarımızdan faydalanarak kepçeyle kazıp ilerliyorlar!
DEMOTİVE BİR FUTBOL!
Nasıl Avrupa Şampiyonası tarihinde rakibin kullandığı taçta ofsayt diye ileri çıkan tek stoper bizim milli takımın oyuncusuysa, Şampiyonlar Ligi ön elemesinde rakibin taç atışında böylesine gol yiyen tek ünlü takım da Türkiye Ligi ikincisi!
O yüzden 'Trabzon kadrosunu koruyamadı' diye kesip atmamak lazım. Trabzonspor nasıl en önemli kozlarından Selçuk İnan'ı yitirdiyse, Benfica da sadece Portekiz Ligi'nin değil dünyanın en iyi sol beklerinden birisi olan Coentrao'yu Real Madrid'e kaptırdı!
Burak'ın Selçuk'u aradığı, yeni transferlerin henüz bu seviyede geçer akçe olacak bir uyum yakalayamadığı doğru. Ancak asıl mesele ne olursa olsun sadece Trabzon'a özgü değil. Bu kadar kolay gol yiyip bu kadar kolay demotive olan bir 'futbol ekolü'müz varken bir süre kura çekimlerinde daha şanslı olmamız gerekiyor.
Geçen yıl Liverpool bu yıl Benfica; bu kuraları çeken kimse bir daha Türk takımlarının kuralarını çekmesin, bir süre öyle idare eder miyiz dersiniz?

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti