• $16,7306
  • €17,4984
  • 965.001
  • 2441.12
23 Şubat 2014 Pazar

Kontrolsüz hırs, hırs değildir!

Beşiktaş'ın devre arasında halletmesi gereken sorunların başında sağ bek mevkisi vardı. Atiba'yı sağ beke kaydırıp Jones'u Atiba'nın yerine merkeze transfer etmek teorik açıdan doğru karardı. Ancak Jones'un derbiye yetişmemesi ve Ersan'ın cezalı olması bütün planları değiştirdi. Sağ bekte başlayan Necip yerini yadırgadı. Necip ilk 45'te sadece 1 kez ileriye çıkıp sağ bek oynamakla sağda beklemeyi karıştırınca Telles, Beşiktaş sağ kanadını yıprattı.
Tabii ilk yarının kırılma noktası Dany'nin 'kontrolsüz hırs, hırs değildir, takıma zarardır' futbol gerçeğini ıskaladığı anda yaptırdığı penaltıydı. O an dışında Beşiktaş merkez savunmasının planları tutmuş, Burak defalarca ofsayta düşmüş, Drogba havadan topla rahat pozisyonda buluşamamıştı. Ancak bir anlık kontrolsüz müdahale planın çöpe gitmesine neden oldu.
İlk yarıda Beşiktaş sadece 107 isabetli pas yapabilince rakip alanda sadece kanatlardan Gökhan Töre ve kısmen Olcay ile etkili olabildi. Olcay, pas-şut-orta tercihlerini yanlış yapıp Oğuzhan da fizik kondisyon eksikliği nedeniyle gerektiği gibi devreye giremeyince Atiba'nın çabaları ilk yarıda boşa gitti.
2. yarıya Beşiktaş ofansif açıdan daha iyi başladı. Ancak Almeida'nın karşı karşıya kaçırdığı pozisyon dışında çok net pozisyon bulunamadı. Bunun başlıca sebebi yapılan 21 ortanın sadece 5'inin isabetli olması. Olcay uzun süredir ilk kez bekleneni veremedi. Motta hırslı olduğu kadar orta pozisyonlarında soğukkanlı olmalıydı. Semih'in centilmenliği maçın en güzel anıydı. Bugüne kadar hangi takımın taraftarı olursa olsun herkesin Semih'i neden bu kadar sevip saydığını daha net bizlere anlattı. Darısı Türkiye'deki meslektaşlarının başına…
Beşiktaş için yarış bitmiş değil. Bu maçtan alınacak dersler sezonun kalanı için Beşiktaş'ın kaderini belirleyecek. Gökhan Töre ve Atiba'nın süper form seviyesine 3-4 oyuncu daha yükselir, Jones da takıma katılırsa Galatasaray ile aradaki 2 puanlık fark kapanabilir. Tabii kadro derinliği meselesi de önemli. Biliç zor bir sezonda birkaç mevki hariç hiç de fena olmayan bir ilk 11 oluşturdu. Sezonun kalanı için ideal ilk 14'ü belirlemek ve form grafiğini yükseltmek şart!

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

38 yılda köyün çehresini değiştirdi! Ömrünü ağaçlara adadı

Yavrularını korumak için dev pitonun üzerine atladı! Vahşi doğada ölüm kalım mücadelesi

Bu mağara binlerce yıldır gizemini koruyor! Define avcılarının gözdesi