• $13,6385
  • €15,5201
  • 783.189
  • 2004.55
1 Şubat 2013 Cuma

Kısaca Mamadou Niang

 Beşiktaş, Senegalli yıldızı kiralayarak akıllı bir hamle yaptı. Utaka, Katar'dan döndükten sonra Montpellier'i zirveye taşıdı. Arap Yarımadası'nda futbola susayan 33'lük yıldız, aynı etkiyi yapabilir

Beşiktaşlılar, Almeida'nın karşı karşıya kaçırdığı pozisyonları ve Batuhan'ı son kez bir hatırlayın. Şimdi gözlerinizi kapatıp o pozisyonlarda topun onlar yerine Niang'ın ayağında olduğunu düşünün. Ve şimdi derin bir oh çekerek rahatlayın! Arkanıza yaslanın...

SADECE PARA İÇİN KATAR'DA KALMADI!

Niang için "iyi bir golcü" demek, futbol oyununu "11'er kişinin topun peşinden koşması" olarak tanımlamak kadar suya tirit kaçar. Türkiye'den tanıdığımız Niang aynı Niang. Sadece Katar'daki "aşırı hormonlu futbol ortamı" ruhuna pek uymadı. Katar'a "para için" gitmişti ama "para için" daha fazla kalmadı. Kaç yaşında olursa olsun Bob Dylan'ın harika şarkısı "Forever Young"ın Türkçesi gibi "daima genç" bir futbol zanaatkârı Niang. Nasıl Bob Dylan o harika şarkılardan çok para kazanıp "müziğin Maradona"sı oldu, Niang'ın "futbol para ekseni"yle ilişkisi de benzer.

 "HER MAÇI ŞAMPİYONLUK MAÇI GİBİ..."

Ne kadar ruhuyla oynayan bir futbolcuysa o kadar da karşılığını talep eden örnek bir profesyonel. Senegalli forvet Niang, "Her maçımı şampiyonluk maçıymış gibi oynarım"ı meslek parolası olarak benimseyen, yenilginin düşüncesine bile isyan eden nitelikte. Her takıma lazım bir ruhun formaya bürünmüş halidir.

Niang ülkemize Fenerbahçe forması giymek üzere geldiğinde ilk yorumumda "Güiza'dan sonra Niang=Banu Alkan'dan sonra BrigitteBardot" demiştim. Şimdi de siyah-beyaz formayla "Batuhan'dan sonra Niang, Beşiktaş forvet hattında JustinBieber'den sonra Michael Jackson etkisi yapar" demek istiyorum.

 MARSİLYA'DA YAKINDAN TANIK OLDUM

Daha dün gibi: Fransa'da spor gazeteciliği stajı yaparken diğer muhabirlerden farklı olarak basın tribünü yerine Olympique Marsilya'nın stadı Velodrome'da kale arkasındaki delilerin yanına oturmam. Amacım tıpkı onlar gibi "gerçek taraftar"ın sahada forma giymiş versiyonu "emek abidesi" Niang'ı daha yakından izlemek, futbol topuna üflediği ruhu daha iyi hissetmekti. Ligimizde Kayseri'ye attığı golden sonra Issiar Dia ile sevinci de o duygunun Türkçesi tadında!  

MACERACI AFRİKALI BİR DEVİ UYANDIRDI

Mamadou Niang, 2.5 yıl önce Fransa'nın uyuyan devi Olympique Marsilya'yı sırtında şampiyonluğa taşırken hem kaptan hem de gol kralıydı. 17 yıl sonra gelen Olympique Marsilya'nın şampiyonluğunda % 51 fark yaratan performansından sonra  33'lük forvet oyuncusu "Bir dahaki sezon aynı başarıyı tekrarlayamam ve o zamanda bu yükün altından kalkamam" diyerek yeni bir maceraya yelken açmak üzere Türkiye'ye gelmişti.

 BEŞİKTAŞ'TA "UTAKA ETKİSİ" YAPABİLİR

Son olarak Katar'ın siyah-beyazlı ekibi Al-Sadd'da bir süre sonra sıkıldığı, daha fazla kalmak istemediği aşikârdı. Ancak Katar'da formundan çok fazla şey kaybettiğini söylemek formun kalıcı klasın geçici olduğu hatasına düşmek gibi olur. Zamanında Romario, Abedi Pele, Ikpeba gibi dünyaya mâl olmuş yıldızların formasını giydiği Al-Sadd'da Abdelkader Keita ile beraber forma giydi. Katar Ligi zaman zaman otoriteler tarafından Türkiye Ligi'yle karşılaştırılsa da her şeyden önce iki ülke arasındaki futbol ateşi, heyecanı arasında İstanbul ile Neptün arasındaki kadar fark var. Niang'ın Katar Ligi'ndeki performansını ölçü olarak kabul etmek yerine geçen sene bu zamanlarda Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal kaptanı olarak 2 maçta attığı 5 gol ve milli formayla sanki ilk maçını oynuyormuşçasına ateşli performansı önemli bir ölçü olmaz mı? Sonuçta adı Beşiktaş'la anılan ve taraftarın bir kısmının da gelmesini çok istediği John Utaka da Al-Sadd'da forma giymiş ve Katar dönüşünde bitmek yerine adeta yeniden doğmuştu. Niang'dan çok da genç olmayan aynı Utaka geçen sezon Montpellier'nin sürpriz şampiyonluğunda Younnes Belhanda ve Giroud ile beraber en fazla fark yaratan 3 oyuncudan bir tanesi oldu.

 TAKIMIN İHTİYACI VAR

LİGDE ya da Avrupa'dan Türkiye'ye gelebilecek forvetler arasında Niang'dan daha bitirici olanlar var. Niang'dan daha iyi adam eksilten, orta yapanlar da var. Niang'dan daha savaşçı olanlar da var. Ancak bu 4 belirleyici forvet kriterlerinde 4'ünü birden Niang kadar iyi yapabilen oyuncu sayısı yok denecek kadar az. Bu kadar zor bir finansal konjonktürde Niang'ı kiralamayı akıl etmek de yeni yönetimin başarısıdır. Geçen sezon aynı kontenjandan tarihin en sıradan oyuncularından Edu kiralandı. Bu sezon Bundesliga sonuncusu Fürth'te dahi ilk 11'e girmekte zorlanan Edu'nun Almanya'da bizzat hocası tarafından nasıl dalga konusu yapıldığını da ilave edelim: "Ben başkandan Eto'o'yu istemiştim o aksanım yüzünden yanlış anlayıp Edu'yu kiraladı!" Efsanevi golcü Papin'in Niang'ı çok beğenip özel olarak çalıştırması gerçeğiyle kıyaslayalım!

 TOP ARTIK SAMET AYBABA'DA OLACAK

ArtIk "Almeida sakattı" bahanesi söz konusu bile olamaz çünkü hem Almeida'nın yerine hem de Almeida ile beraber oynayacak test edilmiş onaylanmış bir hücum zanaatkârı olan Niang var. Zamanında Almeida'nın Marsilya şubesi olan Brandao ile Niang'ın gol ortaklığı halen Marsilya taraftarının rüyalarına giriyor. Niang'ın Marsilya'da Nasri ve Valbuena ile olan kolektif verimini Türkiye Ligi ölçeğinde Niang-Fernandes-Oğuzhan arasında kurmak çok da zor değil. Top, Samet Aybaba'da. Artık o topa mücadele ruhunu üfleyecek bir kolektif hücum abidesi Niang da kadrosunda.

 

<p>Sosyal medyada birçok dizi yayınlandığı gün TT listesinde kendisine yer buluyor. Tarih dizileri g

Kasım ayının en çok izlenen ilk 10 dizisi

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yerlerinden kopan kayalar evlerin üzerine düştü

2021 yılında Türkiye'de en çok yapılan aramalar

Trabzon'da 4 farklı noktada orman yangını