• $13,6297
  • €15,1762
  • 784.598
  • 2009.12
25 Mart 2014 Salı

Ketçap gibi golcüler

Fenerbahçe'nin bu sezon en büyük ofansif kozu,4 ayrı profilde ama birbirini tamamlayan forvet oyuncularına sahip olması. Emenike, Webo kadar havadan etkili olmayabilir.

Ya da Kuyt'ın yaptığı alan değiştirme ve verkaçları, hücum presi, savunmaya katkı görevini Hollandalı kadar yapamaz belki ama Kuyt'un ilerleyen yaşının da etkisiyle uzun süredir yapamadığını çok iyi yapabilir. Tıpkı Fenerbahçe'yi maçın başında öne geçiren golde olduğu gibi Emenike geniş alanda rakip kaleye yakın bir yerde topla buluştuğunda hız-güç-hırs birleşimi patlayıcı yetenekleriyle Türkiye Ligi'nde her maçın skorunu değiştirebilecek özelliklere sahip. Yeter ki topla geniş alanda buluşsun!Emenike, alanı iyi daraltan, gömülü savunmalar karşısında Sow kadar etkili olamayabilir ama hız ortalaması Avrupa'nın daha büyük liglerine oranla düşük kalan Türkiye Ligi'nde patlayıcı özellikleriyle bulunmaz nimet. O yüzden Türkiye'ye gelir gelmez o dönemin son derece mütevazı Karabükspor kadrosunda da yıldızını parlatmayı başarmıştı.

Bu sezonun ilk yarısındaki birçok karşılaşmadan farklı olarak Gaziantep deplasmanındaki karşılaşma çok yüksek tempolu ve “tam Emenike'lik” başladı. Golden sonra da Emenike uzun süre maçı dikte etti. Dün gece ilk yarı itibarıyla yırtıcılık dalında Emenike'nin tek rakibi Kadıköy-Altıyol'daki Boğa'ydı!

Nijeryalı forvetin 2. golü öncesi attığı depar ise oyuncunun kendisi kadar Fenerbahçe teknik heyetinin atletik departmanının başarısı. “Ersun Yanal'ın takımları ligin 2. yarılarında fiziksel düşüşe geçer” futbol kültürümüze en çok zarar veren ezberler, klişelerden bir tanesi, Emenike özelinde Fenerbahçe'nin performansında bunu daha net görebiliriz.
Ersun Yanal özelinde bu nasıl bir “2. yarılar düşüşü” ki Yanal, Trabzon'u çalıştırırken yıllar sonra ilk kez takımı son haftalara kadar şampiyonluğa oynatmıştı. Ersun hocanın daha da önceki kariyerine bakarsak: Veysel, Emenike kadar hızlı ve atletik değilse bu hocanın mı hatasıydı? Ya da Cafer'de Kuyt'un profesyonelliğinin 100'de 1'inin olmaması da Ersun hocanın mı yanlışıydı?

Oyun devamlılığı gollerle süslendikçe, oyuncular o oyun tarzını daha da iyi oynamarlar. Şampiyonluk yarışında golcülerin yakaladığı gol serileri önemlidir. Emenike bu sezon 3. kez üst üste 3 maçta gol atmayı başardı. Sow, 2014'te ilk kez gol attı. İyi golcü gol attıkça başka gollere daha yakın olur, en başta gelmeyip sonra salladıktan sonra akmasını durduramadığınız ketçap gibidir!

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Canlarını korumak için 'İki yüzlü' yaşıyorlar! Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız

Dünyanın en garip saç modelleri! Gören kahkahayı basıyor

Boynundaki şişlik için doktora gitti! İçinden bakın ne çıktı