• $9,7307
  • €11,371
  • 562.605
  • 1479.93
20 Nisan 2015 Pazartesi

Kayıp sadece 3 puan mı?

Trabzonspor, Ersun Yanal Futbol ilkelerinin 2 olmazsa olmazını sahaya yansıtarak başladı. Birincisi, topu alır almaz ön alana taşıdı, en uçtaki oyuncusu Cardozo 8 dakikada 8 kere topla buluştu (Kaynak: Taner Karaman İstatistikleri). İkincisi, Trabzon top rakibe geçer geçmez 3. bölgede yoğun presle önde savunma yaptı.

Böylece hem ligin en yetenekli hücumcusu olan Sneijder’a topla tehlikeli şekilde buluşma, hatta bazı dakikalarda topla hiç buluşma fırsatı vermedi. İlk golü atmanın ne kadar kritik olduğunu bilerek Galatasaray’a oyun kurdurmazken hataya zorladı. Bu baskıyla hataya zorlama-oyun merkezini öne taşıma denkleminde, ön alanda kazanılan bir topta Trabzon,“Ersun Yanal hızı”nda çıktı ve Özer’in ayağından bulduğu golle öne geçti. Özer’in hızlı tek top arapasıyla gelişen pozisyonda Cardozo’nun kaçırdığını tamamlayan yine Özer oldu. Yani Galatasaray maçı 1-0’a getiren golde duble yerleşim hatası yaptı. Sabri mi öndeydi, yoksa savunmanın kalanı mı gerideydi tartışılacaktır. Lakin tartışılmaz olan Galatasaray savunmasının hocaları, isimleri, kurguları değişmesine rağmen bu tip yerleşim hatalarını bu sezon çok fazla yapmış olması gerçeği.

33’te Hamit sakatlanıp Hamza hoca zorunlu değişikliğe gidince Galatasaray bir süre 4-4-2’ye döndü. Sneijder gelip geriden top almaya başladı. Galatasaray bu hamleyle “Ersun Yanal Presi”nin etkisini azalttı. 43’e kadar tek isabetli şutu olmayan sarı-kırmızılılar 10 saniyede 2 kez direkleri dövdü!

2. yarı başlarken Hamza hoca 2. oyuncu değişiklik hakkını da kullandı. Bu kez oyuna giren Olcan Adın’dı ama sahada oynayan formasının arkasında Olcan yazan bir hayaletten farksızdı. Tam da Trabzon’un fazla geriye çekilip pres yapamayınca ilk yarıdaki oyun üstünlüğünü tamamen Galatasaray’a kaptırdığı dakikalarda, Olcan etkisiz kaldı. İlk oyuncu değişikliğinde oyuna dâhil olan Emre Çolak ise en iyi yapabildiklerini yaptı: Gelişine kavisli ortalarıyla rakip savunmayı yıprattı artı dün gecenin en başarılı isimlerinden Hakan Arıkan’ı sık sık etkili şutlarıyla yokladı. Bunlardan birinde Emre eşitliği de sağladı. Gol öncesi Sneijder’ın fark yaratan klasını parlak oyun görüşüyle birleştirdiği an, Trabzon takım savunmasının mavi ekran verdiği kırılma noktasıydı. Bunun üzerine Galatasaray zorunlu bir oyuncu değişikliği daha yapıp 3. değişiklik hakkını da henüz 66. dakikada kullanınca, Ersun Yanal oyuna müdahale etti.

İlk oyuna aldığı isim Yusuf, tekrar Trabzon lehine alanı genişletip Mehmet Ekici’nin hızla oyununun yönünü değiştiren diyagonal paslarını işleyerek etkili oldu. Salih çıkıp Bosingwa asıl yeri olan sağ beke geçince de Trabzon oyunu dengeledi. Sonrasında da bir kez daha Galatasaray savunmasının yerleşim hatasından faydalanıp son 15 dakikalardaki 16. golünü atarak 3 puanı almayı başardı.

Galatasaray dün gece 3 puandan fazlasını kaybetmiş olabilir: 7 oyuncusu sarı kart görürken en önemli kozu Sneijder cezalı duruma düştü. 4 aydır sakatlıklarla boğuşan en değerli gol silahı Burak Yılmaz bir kez daha sakatlanıp 90 dakikayı tamamlayamadı.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı