• $9,3108
  • €10,8453
  • 529.56
  • 1429.85
27 Ocak 2014 Pazartesi

Kararsızların beraberliği

G.Saray bir kez daha 3-5-2 dizilişinde başladı. Ancak Mancini'nin hedeflediği defansif sağlamlıktan çok uzaktı. Ofansta da işler aksayınca Mancini 20. dakikada dizilişi 4-2-3-1'e dönüştürdü. G.Saray'daki defansif sorunun asıl nedeni ilk 11'deki stoperlerin sayısıyla alakalı değil. Daha çok eldeki stoper malzemesinin profiliyle ilgili.
Geride 4 stoper ve önünde de 6 defansif özelliğinden çok ofansif meziyetleriyle bilinen "dripling"çiyle başlayan Gaziantep, final toplarda doğru kararlar verip uygulasa ve kalede Muslera yerine başkası olsa ilk yarı 0-0 bitmeyebilirdi. Mancini dizilişi ne kadar dönüştürürse dönüştürsün asıl mesele eldeki malzemeyle ilintili, bu yüzden İtalyan hoca devre arasında birçok transfer talep etti. Misal G.Saray ilk 20 dakikada 3-5-2 dizilişiyle oynarken 2 oyuncu (sol kanat bekindeki Sabri ve stoperdeki Melo) en verimli oynadıkları pozisyonda değildi. 20'den sonra G.Saray dizilişi 4-2-3-1'e evrilince bu kez en verimli olduğu yerde oynamayan oyuncu sayısı 3'e çıktı (Sol öndeki Umut, sağ öndeki Emre ve sol bekteki Sabri). Her formatta G.Saray'ın özellikle defansif açıdan en verimsiz oyuncusu ise Eboue'ydi. İlk 45'te Turgut Doğan, Eboue'yi kaç kere kolayca geçti sayamadım ama Turgut Doğan zaten bir türlü bu tip pozisyonlarda şut-orta-ara pas tercihlerini doğru yapamadığı için bir üst seviyeye çıkamıyor, yeteneklerini % 100 efektif performansa çeviremiyor.
2. yarı yine benzer bir senaryoyla başladı ve devam etti. G.Saray bir türlü hangi diziliş ve stratejiyle oynayacağına tam olarak karar veremezken, Gaziantep oyuncuları da hangi pozisyonunda şut atıp hangisinde pas vereceklerine dair doğru kararı bir türlü veremediler. Her iki takımın en iyileri de asli görevleri durdurmak olan Binya ile Melo'ydu. Futbolculuğunda asli görevi gol atmak olan Sergen ve Mancini'nin takımları rakibi durdurma işinde daha başarılı oldular. Antep'te yönetimsel-finansal sıkıntılar Sergen Yalçın'ın en önemli handikapı. Mancini'nin en büyük umudu ise Hajroviç ve Telles gibi yeni transferler. Yalnız, bir an önce Türkiye liginin 2. yarısında neyi nasıl oynatacağına karar vermesi lazım. Bu taktiksel karmaşada puan farkını kapamak kolay olmaz!

<p>'Telafi kitapları ücretsiz.' Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in Akşam gazetesine özel açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den AKŞAM'A özel açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu