• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
20 Ekim 2013 Pazar

Kalıcı klas form tutar mı?

Dünyada eşi benzeri zor bulunur 6+0+4 ucubesi, Terim gibi Mancini’nin de en önemli handikapı. Maç öncesinde yedek stoper Gökhan Zan sakatlanınca, kadrodan Bruma çıktı eldeki tek alternatif stoper Dany, Portekizli harika genç yeteneğin yerine ilk 18’e eklendi. Hatta o Dany, kadrodaki tek sol bek Hakan Balta sakatlanınca oyuna girip devşirme sol bek oynadı! Galatasaray’ın büyük yatırımı Bruma ise maçı taraftarlarla beraber tribünden izledi!
Bu “6+0+4 = 0 taktiksel tutarlılık” saçmalığını mesela L’Equipe’ten bir meslektaşımıza anlatsak, “Türk futbolunu eski pasaportçular ya da ticari gümrükçüler mi yönetiyor?” diye sorarlar. Sonra da “Türkiye Ligi’ne birkaç Sneijder-Drogba daha gelse liginiz adı kadar olmasa da daha süper olur” diye eklerler.

SELÇUK'UN POZİSYONU YANLIŞ

Drogba’nın 56. dakikada ligin ortalama kalitesinin çok üstündeki klasını konuşturduğu anda, Karabük 10 kişi kaldı. Yine de oyunun dengesi uzun süre 1 kişi fazla oynayan Galatasaray lehine % 100 dönmedi. Bunun 2 ana sebebi vardı. Birincisi geçen sezonun en etkili yerli pasörü Selçuk İnan verimsiz performansını uzun süre devam ettirdi. Ama bu %51 oyuncunun form durumundan çok saha içindeki top alma pozisyonu ile ilgiliydi. Memleketin kendi yaş grubunun en yetenekli merkez orta sahası Selçuk, Aydın girene kadar sık sık bir ayağı çizgide sırtı dönükken topla buluştu. Galatasaray ilk yarıda teorik açıdan toplam bonservis bedeli (Türkiye’de) 20 milyon euro eden 3 merkez orta saha ile oynarken rakibinden sadece % 4 oranda topa daha çok sahip oldu. 
Dakikalar 86’yı gösterdiğinde ise 30 dakikadır 1 kişi eksik oynayan rakip karşısında bu oran Galatasaray lehine sadece % 2 daha fazla artmış ve sarı-kırmızılılar aynı anda sahada Melo-Selçuk-Sneijder gibi 3 kaliteli pasör varken 86 dakikada 70 pas hatası yapmıştı. 
Ancak Sneijder belli ki Mancini yönetiminde daha hırslı, daha etkili oynayacak. İşin aslı alışılmış Sneijder klasına göre Hollandalı özel yeteneğin bu ligde minimum bu kalitede oynaması gerek zaten! Form geçici klas kalıcıdır ama artık Sneijder’ın istikrarlı bir form yakalaması gerekiyor. Bunun için de Mancini ya Bruma’lı bir 4-2-3-1’e dönecek ya da devre arasında ofansif açıdan katkısı daha yüksek iki kanat beki transfer edecek.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!