• $9,5456
  • €11,0896
  • 550.119
  • 1509.2
8 Ağustos 2015 Cumartesi

Kaldığı yerden devam

Geçen sezonun negatif anlamda en büyük olayı takım otobüsüne saldırıydı. Dün gece Süper Kupa itibarıyla yeni sezonu resmen açan yerel futbolumuzda yine bir otobüs saldırısı olayı yaşandı. Hangi takımın otobüsü olduğunun (geçen sezon da bu sezon da) hiçbir önemi yok, içinde insanlarınolduğu otobüsler söz konusu. Ve bir öncekinin faillerinin halen bulunamamış olması yeteri kadar can sıkıcıyken yeni sezonun bu kadar negatif anlamda geçen sezonu hatırlatacak şekilde başlaması daha da can sıkıcı. Sezonların isimlerine Süleyman Seba ya da Hasan Doğan gibi Türk futbolunda saygıdeğer yeri olan kişilerin adlarını vermek yetmiyor.İçini doldurmak, o isimlerin miraslarına yakışır şekilde futbolu yönetmek, organize etmek gerekiyor.

Geçen sezon yerel futbolumuzun son maçında yine Galatasaray ve Bursaspor karşı karşıya gelmişti. O maçın da hemen başında olduğu gibi dün gece de Bursa maçın hemen başında çok tehlikeli bir pozisyon geliştirdi. 2014-15 model Türkiye futbolunun en değerli oyuncusu olan Muslera, yeni sezonu duble süper kurtarışla açtı. Muslera, Türkiye’de kaleciliğin çıtasını o kadar yükseltti ki bundan misal 10 yıl sonra yeni bir kaleci benzer kalitede kurtarışlar yapsa “Ne kadar da Muslera bir kaleci!” diyecek en az 1 milyon kişi çıkabilir.

Peki, Galatasaray yönetimi, Muslera’ya sebep mi savunmaya takviye yapmıyor? Adı süper olan Türkiye liginde sahiden süper olan bir avuç oyuncudan birisi Muslera fakat geçen sezon Şampiyonlar Ligi’nde Muslera da yetmemişti.
Gol kralı Fernandao, Şener, Belluschi gibi geçen sezon en iyi performans gösteren 5 oyuncusundan 3’ünü kaybeden Bursa karşısında Galatasaray yine çok pozisyon verdi. İlk 20 dakika Bursa presi etkiliydi. Galatasaray ise 20. dakikadan sonra ayağa kısa paslarla presi kırdı, pasların temposunu yükseltip öne oynadığı dakikalarda pozisyonlar buldu.
Bunların birinde geçen sezonki şampiyonlukta yarattığı farkla sürpriz ismi olan Yasin’in driplingi de gol olan şutu da geçen sezonkiler gibi iyiydi. Ancak kaleci Mert kadar Bursa takım savunması yerleşimi de hatalıydı. İlk 11’de kendi kanadında 2 sol bek formasyonlu oyuncu Emre ve Aziz’le başlayan Bursa kendi solunu nasıl bu kadar etkisiz savunur? Bursa’ya efsanevi bir şampiyonluk kazandıran Ertuğrul hocanın çözmesi gereken birçok problem var. Geçen sezonki başarılı ilk 11’den ayrılan kilit isimlerin yanı sıra Volkan, Ozan ve Bakambu’nun durumlarının belirsiz olması da hocanın önünü net görememesine neden olabilir. Bir de Bursa’nın kanat oyuncuları halen takımın santrforu Fernandao’ymuş gibi erken ve yüksek ortalar yapıyorlar. Bakambu zaten merkezde sırtı dönük oynayıp verimli olabilecek profilde değil. Belluschi’nin yeri de dolmamış: Bursa ilk yarıda daha çok tehlikeli pozisyon geliştirdi, daha çok şut attı ancak Galatasaray ilk 45 sonunda topa % 14 daha çok sahip olmuş ve % 5 oranda daha fazla isabetli pas yapmıştı. Hamza hoca bu maç özelinde Melo’nun yokluğunu çok hissettirmeyecek bir kurguda oynattı. Geri 4’lü önlerinde tek çapa Melo yerine geri 4’lü önlerinde 2 iç oyuncusu olarak Selçuk-Bilal, Türkiye Ligi seviyesinde gayet efektif bir yerleşim ve merkez kurgusu. Ancak Şampiyonlar Ligi ve toplamda 3 kulvar düşünülünce oraya takım savunması direncinin merkezi olacak bir oyuncu mutlaka gerekli.

Şimdilik en başarılı transfer Muslera’nın takımda kalmış olması. Podolski zamanla daha etkili olabilecek kalibrede, Telles’e 10 milyonluk teklif varsa Carole sol bekte iyi bir alternatif olabilir. Yine de son sözü Hamza hoca söylemeli: Henüz 1 yıldır bile teknik direktörü olmadığı takıma 3 kupa kazandırmanın kredisi daha fazla olmalı.

<p>Ankaralılar AKM Millet Bahçesi'nde yeşille  buluşacak. Başkent'e yeni soluk getirecek millet bahç

AKM Millet Bahçesi açılıyor

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu