• $ 7,8158
  • € 9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
Reklamı Kapat

Kadıköy’ün Reuter ve Brehme’leri

Teoride 4-3-3 dizilen Fenerbahçe, ilk yarıda topa sahip olduğunda daha çok 3-4-3 dizilişinde oynadı. 2 kanat beki Gökhan Gönül ve Caner, 3-5-2 döneminin ideal kanatları Abdullah Ercan, Reuter, Brehme gibi kanadın tamamını boylamasına kullandılar. Maç 2-0’a geldiğinde 2 golün asisti de Fenerbahçe’nin ofansif beklerinden gelmişti. Hatta 36. dakikada Caner sol çizgide aldığı topla içeri doğru kat etti, sonrasında Gökhan Gönül’e hücumu iyice genişleten usta işi bir pas attı. Gökhan ile Caner’in bulundukları kanadın tamamını kullanmasını sağlayan en önemli özelliklerinden birisi de tempoları, dinamizmleri kadar bu 36. dakikada gördüğümüz pas metrajlarının gelişmişliği. Caner’in her hafta artan orta kalitesi devam ederse Türkiye Milli Takımı için de kilit bir silaha dönüşebilir.
Tabii ki hem kanat forvet, hem de merkez forvet olarak oynayabilen Kuyt ve Sow, Gökhan’la Caner’in önünde yer alınca sık sık santrforu 3’lediler. Bu mevkiler arası dönüşüme dayalı dinamizm, pas trafiğinin de Ersun Yanal’ın idealindeki gibi olmasını sağladı. İlk yarı sona erdiğinde Fenerbahçe dakika başına ortalama 6 isabetli pas yapmış, 5 dakikada bir rakip kaleyi yoklamış (toplam 9 şut), Elazığ gibi ligimizde pas futbolunu en iyi oynayan takımlardan birine karşı topa sahip olmada %64’e %36’lık gibi çarpıcı bir üstünlük kurmuştu. 

MEHMET BUSQUETS

Üstelik de geçen yıllardan farklı olarak Fenerbahçe topa çok daha fazla kendi kalesinden uzakta sahip oldu, ayağa oynamaktan çok pas verilen oyuncunun önüne doğru açılan paslarla pas temposunu hızlandırdı, geri ve yan pastan çok dikey pas yaptı.
Ersun hoca, Aykut hocadan farklı olarak oyuncuların enerjilerini idareli kullanmak yerine, bizzat oyuncuları idareli kullanıyor ve her hafta takımda rotasyona gidiyor. Dün gece de Mehmet Topal bu rotasyonda bulduğu şansı çok iyi değerlendirdi. Top Fenerbahçe’ye geçtiğinde 3-4-3’e çevrilen sistemde Busquets’in Kadıköy şubesi tadında oynadı. Sow ise zaten Kadıköy’deki boğanın santrfor versiyonu değil mi?

Ali Ece Diğer Yazıları

Savunamamak

18.09.2013

60 dakika ve skor

11.09.2013

Muharrem İnce'den CHP'ye cinsel taciz çıkışı: Utanıyorum

Muharrem İnce'den CHP'ye cinsel taciz çıkışı: Utanıyorum

Azerbaycan'da şehit olan askerler saygı duruşuyla anıldı

Azerbaycan'da şehit olan askerler saygı duruşuyla anıldı

Kızgın hayvanlarla karşı karşıya gelen insanların z

Kızgın hayvanlarla karşı karşıya gelen insanların zor anları

Seren Serengil: Travmalarım yüzünden yuva yıkan kadınlara d

Seren Serengil: Travmalarım yüzünden yuva yıkan kadınlara düşmanım