• $16,1232
  • €17,3264
  • 966.895
  • 2375
2 Aralık 2014 Salı

Jeneratör Sosa çıkmamalı!

Son söyleyeceğimi en baştan yazıyorum: Biliç iyi adam, iyi bir arkadaş, maç 0-0 devam ederken de iyi bir teknik direktör. Ancak maalesef hem Asteras deplasmanı, hem de Karabük’te gördüğümüz gibi Biliç son 15 dakikalarda maçın ilk 75 dakikasındaki Biliç’in yarısı kadar bile iyi teknik adamlık performansı sergilemiyor! Halbuki bizzat ilk konuştuğumuzda bana altını çizerek şunu söylemişti: “Futboldaki en büyük yanılgı, aynı anda çok forvet oyuncusu oynatınca çok gol atabileceğinizi zannetmeniz” Bu modern futbol gerçeği, oyunun defansif yönü için de geçerli. Aynı anda çok defansif karakterli oyuncu oynatınca daha az gol yeme garantiniz var zannetmek de büyük yanılgılardan birisi. Maalesef 2 maçtır Biliç fena halde bu yanılgıya düşüyor.

Dün gece de gördüğümüz gibi Beşiktaş öne geçmek için ne kadar iyi oynuyorsa skoru koruyacağım diye de o kadar kötü oynayabiliyor. Hadi ben neyse Metin-Ali-Feyyaz’ları gördüm de asıl yeni jenerasyona üzülüyorum. Gençler uzun yıllardır rahat bir Beşiktaş maçı izlemediler. Valerenga maçının 2. yarısı da, Dinamo Kiev karambolü de bir türlü bitmek bilmiyor! Halbuki dün 2. yarının ilk 10 dakikasında “Beş dakikada Beşiktaş” performansı yapabilecek ölçüde etkili bir oyun izledik. Bizzat Biliç’in gelmesi için Ben Arfa vs gibi diğer özel yetenekleri reddedip alınması için inat ettiği Sosa’nın orkestra şefliğinde, Biliç’in ilk tanıştığımızda adını ilk zikrettiği santrfor olan Demba Ba’nın gol bienalinde...

İlk yarıda Ba ile arkasındaki 3’lü Gökhan-Kerim-Sosa arasındaki bağlantı kopuktu. 20. dakikada Sosa-Frei-Töre 3’lüsü toplam 58 kez topla buluşurken o topların sadece 8’i Ba’ya ulaşabilmişti. Pas zamanlaması-koşu uyumsuzluğu derken ilk 45’te Beşiktaş çok ofsayta düştü. 2. yarıda ise bu ofansif elektrik kopukluğunu gideren son model bir jeneratör edasıyla devreye giren Sosa oldu. Sosa ilk golde savunma arkasına ara pas dersi verirken, 2. golde geçen sezonun şampiyon Atletico Madrid’inde oynadığı pozisyonda topla buluşup kenardan orta daha doğrusu “havadan pas” klasını da gösterdi. Ba konusuna gelirsek başlı başına yazı hatta hakkında kitap yazmak istediğim bir futbolcu. Beşiktaş’ın adını anmak istemediğim eski “sözde santrforu”yla halen karşılaştıranlar varsa ceza olarak Cesena maçlarını izlesinler!

Yalnız Beşiktaş’ın mutlaka geri 4’lüye de ön tarafta Ba-Sosa’nın yarattığı olağanüstü farkı yaratmasa da en azından Atiba’nın ortada yarattığı “sağlam etki”yi yaratabilecek lider karakterli bir stoper lazım. Sağ bek zaten yolda. Tabii Biliç’in de artık ders alıp ilk 70’lerdeki başarılı teknik adamlık performansını 90 dakikaya yaymaya başlaması lazım. İdeal stoper ve sağ bek gelene kadar skoru koruma değil, skoru arttırma değişikliği yapması lazım.

Son sözüm ise hakemler daha doğrusu sadece hakem elbisesi giydiği için hakem dediğimiz kişiler için. Tüm hafta tüm maçlarda olduğu gibi Karabük’ün iptal olan golünde yine hata yapmadan duramadınız. Bu ülkede sizden başka bir meslekte ısrarla bu kadar hata yapıp görevine devam edebilen az kişi var! Salıları ne anlatırsanız anlatın, 2014 model Türk hakemlerin % 90’ı zaten sürekli ofsaytlar!

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti