• $7,369
  • €8,975
  • 441.97
  • 1551.57
30 Eylül 2011 Cuma

İstikrar 2 Yetenek 1

2008'de 23 yıl aradan sonra Premier Lig'e çıkan Stoke'un mimarı %99 teknik adamları Pulis. Beşiktaş'tan da tanıdığımız bir başka Gallerli futbol adamı Toshack'ın aksine biraz sevimsiz ve fazlasıyla 'coğrafya cahili' olan teknik adam, henüz 19 yaşında teknik direktörlük sertifikası almış bir isim. Ferguson, Wenger ve Moyes'ten sonra Premier Lig'de mücadele eden ekipler arasında bir takımda en uzun süre görev yapan 4. hoca olan Pulis futbolu biliyor ama Türkiye ve Şampiyonlar Ligi yarı finalisti D.Kiev'in ülkesi Ukrayna'yı Avrupa'dan saymayacak kadar coğrafya konusunda cahil!
Beşiktaş'ın hocası Carvalhal ise, Pulis'in Stoke'un başına geçtiği 2006'dan bugüne 7. takımını çalıştırıyor. Hatta Carvalhal, Beşiktaş'ta 2006'dan beri görev yapan 6. teknik adam.  Pulis, elindeki kısıtlı oyuncu malzemesinden daha büyük iş çıkaran bir hoca. Aslen Maltalı olan Gallerli Pulis elindeki bireysel yeteneklerin toplamından çok daha yetenekli bir takımın mimarı. Carvalhal'ın elinde ise Pulis'in takımında görmek için can atacağı birçok Stoke 11'inin banko oyuncusundan çok daha kudretli bireysel yetenekler var.
'Bireysel yetenek' demişken Q7'nin savunmaya yardımını görünce umutlanıyoruz. Hem kariyerinin en parlak dönemini yaşayan Etherington'ı durduran hem de Manu, Chelsea, Liverpool gibilerin bile zorlayamadığı Stoke sol kanadını zorlayan Hilbert neden daha önce oynatılmadı.
Golü de Hilbert'in sonuçlandırdığı akında Stoke'un 'hava kuvvetleri futbolu'nun en efektif panzehiri olan seri kısa paslarla buluyoruz. Everton'da kiralık oynadığı dönemden buralara yabancı olmayan Fernandes'in kısa pas sanatına şapka çıkartıyoruz. Ancak San Marino'dan bile tarihinde ilk kullandığı kornerden gol yemeyi başaran bir ülkenin temsilcisi olarak Stoke'un duran toptan bulduğu beraberlik golüne şaşırmıyor, sadece üzülüyoruz!
BU NASIL PENALTI?
Sivok, Man Utd'da oynasa Premier Lig'de aynı pozisyona penaltı verilir mi? Ama Stoke 11'i gibi 'kısıtlı ama istikrarlı yetenekler' bizim 'istikrarsız özel yetenekler'i yenince futbol yüreğimiz ekstra burkuluyor. Yine de bir yerden sonra Beşiktaş hep böyle oynasın, arada sırada yenilsin; başımızın üstüne!

<p>'Burası bizim topraklarımız. Ne  kadar yerli olursak o kadar sağlıklı bakarız'</p><p>Osman

Türkiye'nin Batılılaşma serüveni

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Josep Borell ile görüştü

Ticaret Bakanlığınca ''fahiş fiyat'' denetimi yapıldı