• $13,6282
  • €15,335
  • 793.635
  • 1951.17
29 Eylül 2014 Pazartesi

İsmail Hoca'ya sorular

Bu maça kadar İsmail Kartal’ın yaşadığı ikilem şuydu: 1. adam olduktan sonra daha önce yardımcılığını yaptığı iki teknik adam Ersun Yanal ve Aykut Kocaman’ın taktik stratejilerinden hangisine yakın bir “İsmail Kartal A Planı” oluşturacaktı? Akhisar’a kadar Kartal’ın takım savunması, Yanal’ınkinden daha sağlam, Kocaman’ınkinden daha kırılgan gözüküyordu.

İsmail Kartal takım hücumu ise Kocaman dönemi takım hücumundan daha çeşitli ve güçlüymüş gibi görünse de bu alanda son yıllarda F.Bahçe’nin en başarılı hocası olan Yanal’ın takım hücumuyla karşılaştırınca göreceli olarak yavan kalıyordu.
Akhisar karşısında ise İsmail hoca, Emre ve Meireles’in yokluğunda Kocaman ve Yanal’dan çok farklı ve “köktenci” bir tercih yaptı. F.Bahçe çok uzun süre sonra orta 3’lüsünde ilk kez 1 defansif (Mehmet Topal) + 2 salt ofansif merkez orta saha (Diego ve Alper) ile başladı. İsmail hoca bu “ofansif köktencilik”le yetinmeyip bir de savunmasını önde, kendi kalesine 35-40 metre mesafede kurdu. Rakibin en önemli silahı Gekas’ın savunma arkasına sarkıp gol atma ustası olması bir yana, hücum pres yapmayacaksanız savunmayı neden önde kurarsınız ki?

F.Bahçe ilk 50 dakikada yediği 2 golde ve goller dışında Akhisar’ın geliştirdiği tüm tehlikeli akınlarda diyagonal paslar kilit niteliğindeydi. Bu uzun çapraz paslar, rakibin sağ iç ve sol içi yani dünkü 11’de teorik olarak Alper ve Diego defansif pozisyonlarını doğru alamayınca Bilal’in yaptığı gibi çok daha kolay atılır. Peki, Diego ve Alper’e bu görevi vermek böyle geçen sezon da yenildiğin zorlu bir deplasmanda ne kadar doğru? Hele hele Egemen yokken ve Alves sağ stoperdekine göre yarı performans bile sergileyemediği sol stoperdeyken?

Form durumu ve taraftarla yaşadığı polemik nedeniyle Emenike’yi ilk 11’den kesmek başka maçta olsa anlaşılabilirdi. Ancak Akhisar, Kenan ve Bruno gibi asıl mevkisi santrfor olan 2 oyuncunun santrfor arkası 3’lünün kanatlarında yer aldığı, yani doğal olarak önde oynayıp zaman zaman arkada boşluklar veren bir takım. Webo’yu daha önce Akhisar’a 4 maçta 5 gol attı diye tercih ettiyseniz, o zaman en kolay gelen ortalara vurarak gol atan Webo sahadayken, ceza alanına 40 dakikada 1 isabetli orta gelmesi, bekleriniz Caner ve Gökhan’ken çok büyük çelişki değil mi?

Daha eleştirmiyorum çünkü Yanal’ın gönderilmesini ilk günden yanlış buldum. Ancak objektif bakmak zorundayım, Yanal da Akhisar’dan yenik dönmüştü!

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Sosyal Medya raporu yayımlandı! Türkiye'de en çok kullanılan uygulama hangisi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı