• $13,6113
  • €15,3006
  • 793.894
  • 1951.17
18 Ocak 2011 Salı

İhracat açığı verdik

Ara transfer başladığından beri yabancı liglerden 26 futbolcu transfer ettik. Ancak çoğu bedelsiz sadece 5 oyuncuyu başka liglere ihraç edebildik!
LİGİMİZİ ve milli takımımızı en yakından izleyen yabancı futbol araştırmacılarından Simon Kuper Lig TV'ye konuk olmuştu. 'Transferdeki sorununuz sarışın sevmeniz ve İtalyan Aşçı=Brezilyalı futbolcu yanılgısına düşmeniz. Yani bazı ülkelerin oyuncularına sadece milletlerinden dolayı ederinden fazla değer vermeniz' demişti. 'Liginiz her geçen sezon daha da kaliteli hale geliyor, bunda transferlerin de önemli rolü var ancak Türkiye Ligi daha hızlı gelişmek için daha çok oyuncu ihraç etmeli, en azından ithalat-ihracat dengesini başka liglere ihraç edilen oyuncular lehine geliştirmeli!'
2010-11 sezonu ara transferi başladığından beri başta Beşiktaş ve Kayserispor olmak üzere birçok takımımız nitelik açısından ligimizin kalitesini yükseltecek kalibrede futbolcular transfer ettiler. Ancak başka liglere ihraç ettiğimiz oyuncular için aynısını söylemek maalesef mümkün değil.

BEDAVA 5 KİŞİ VERDİK
İLK yarı bitmeden Galatasaray tarafından Brezilya'nın Santos ekibine satılan Elano herkesin malumu! Elano'dan sonra Beşiktaş'taki yabancı enflasyonu sonucu ülkesinin en güçlü takımı Sparta Prag'a bedavaya giden Zapotocny, 2010-11 ara transferinde yabancı liglere ihraç ettiğimiz oyuncuların en kariyerlisi ve en ünlüsü, gerisini siz düşünün! Brezilya ve Çek Ligi dışında dünyanın kayda değer liglerine ihraç ettiğimiz tek oyuncu ise futbol yaşamının sonbaharındaki Gregory Proment. Sezon başında Fransa Ligue 1'in zayıf ekiplerinden Caen takımından transfer edilen 32 yaşındaki Proment ara transferde bedelsiz olarak eski ekibi Caen'e geri döndü.
GERİYE kalan iki oyuncu ihracatımızdan birisi ise kendi ligi olmadığı için Avustralya Ligi'nde mücadele eden Yeni Zelanda ekibi Gold Coast United'a giden Shane Smeltz! Kağıt üstünde Beyaz Rusya dair dünyanın dört bir yanına oyuncu ihraç etmişiz ama aralarında tek bir Türk oyuncu dahi yok!

YENİ MODA POLONYA LİGİ
ŞU ana kadar 2010-11 ara transfer döneminde en fazla oyuncuyu Polonya Ligi Ekstraklasa'dan ithal ettik. 5 futbolcu ithal ettiğimiz Polonya Ligi'ni 4 futbolcu ithal ettiğimiz Almanya Ligi izliyor. Uzun süre en çok oyuncu transfer ettiğimiz liglerin başında gelen Brezilya Ligi'nden ise şu ana kadar sadece tek bir oyuncu almış olmamız şaşırtıcı!

RAĞBET ORTA SAHAYA
MİLLİ takımımızın teknik direktörü Guus Hiddink dahil dünyadaki birçok futbol eksperi, en iyi bölgemizin orta saha olduğunu söyleye dursun, bu ara transfer döneminde yabancı liglerden yaptığımız transferlerin yarıya yakını orta saha oyuncuları. Bir zamanlar yabancı kontenjanı çok daha azken ısrarla transfer ettiğimiz yabancı kaleciler ise bu ara transferin en az rağbet gören mevkisi.

SİVAS VE KONYA SİLBAŞTAN
 LİGİMİZ ara transferdeki en aktif takımları kümede kalma mücadelesi veren Konyaspor ve Sivasspor oldu. Sivasspor 13 oyuncuyla yolları ayırarak adeta silbaştan yaparken, 10 futbolcusunu gönderen Konyaspor ara transfer döneminde renklerine kattığı 6 oyuncuyla şu ana kadar Ocak döneminin en hızlı takımı oldu.

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!