• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Ekim 2015 Cumartesi

Hücumda genişleyince fark geldi

Gençlerbirliği, bu maçtan önce ligin en az şut atan takımıydı. Ancak Galatasaray henüz ilk 10 dakikada rakibine 2 önemli şut fırsatı verdi, birisi direkten döndü. Sonrasında Rodriguez’in oyuna ağırlığını koymasıyla oyun üstünlüğünü ele geçirdi. 25. dakikada Galatasaray, Gençlerbirliği’ne karşı % 63’lük bir topa sahip olma üstünlüğü kurmuştu. 35. dakikaya kadar da Galatasaray hücumda ne zaman tempoyu arttırdıysa o kadar tehlikeli pozisyon geliştirdi. İlk golü Galatasaray’ın atmasına engel olan saha içi sorun ise bu hücum temposunu arttırma işini ilk yarıda yeteri kadar çok yapmaması oldu. Tabii ki bu sorunun kökeninde Sneijder’ın en verimli olduğu yerde görevlendirilmemesi de büyük etkendi.

İlk yarıda Sneijder sahanın en çok top kaybeden ismiydi çünkü anlamsız bir şekilde son 10 yılda dünyanın en iyi 10 numaralarından birisi olan Hollandalı maestro, rakip ceza alanı merkezi ve kaleden uzakta solda görevlendirilmişti. Sneijder sola hapsedilince en verimli olduğu sol kanat yerine sağda görevlendirilen Podolski ile hücumda alan ne kadar genişletilebilirdi ki? Hâlbuki Galatasaray’ın Mehmet Özdilek göreve geldikten sonra takım savunması kurgusunda 2014 model Levante’leşen Gençlerbirliği karşısında hücumda alanı genişletmesi o savunma dengesini bozmak adına en etkili panzehirdi.

Bilakis 2. yarıda Yasin’in sol açık olarak oyuna dâhil olup Sneijder’ın asıl yeri olan merkeze geçmesiyle Galatasaray hücumda alanı genişletmeye ve hücum sürekliliği sağlayıp tempoyu yükseltmeye başladı. Skoru 1-1’e getiren golde Galatasaray takım hücumu, stoper Chedjou sol çizgiye açılıp asisti yapacak kadar oyunu geniş alana taşımıştı. Birkaç dakika sonra Galatasaray için bir stoperden daha fazlası olan Chedjou, duran toplar mühendisi Selçuk’un kornerinde sarı-kırmızılıları 2-1 öne geçiren gole imza attı.

Yasin, sadece Sneijder’ın merkezden oyuna hükmetmesini sağlamadı; kendisi de solda oyuna dâhil olduğundan beri adeta “süper yedek” etkisi yarattı, golünü de attı. Soldaki Yasin-Carole koalisyonu, ortadaki Sneijder-Bilal-Selçuk kolektif yaratıcılığı sonucu Gençler kalecisi Hopf henüz 77. dakikada 7. net kurtarışını yaparken Galatasaray bu sezon ilk kez bir lig maçında bu kadar çok isabetli şut atmayı başardı. Bu da fazlasıyla skora yansıdı. Herhalde Galatasaray’da sezonun kalanında Yasin varken Sneijder bir daha solda hapsedilmez. Ne dersiniz?

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!