• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Ağustos 2015 Perşembe

Hoca tribüne, tur taca gitti

Fenerbahçe maça tam sahaya yakın bir hücum presle başladı. O kadar önde başlayan bir presti ki Mehmet Topal yerine ilk 11’de başlayan Meireles ilk 15 dakikada en önde rakip kaleciye baskı yapan oyuncuydu.

15-30. dakikalar arasında ise adeta İstanbul’daki ilk maçın kopyasını izledik: Shakhtar’ın ilk önemli tehlikesi Alex Teixeira’nın ayağından gelirken bu periyotta yine Volkan kritik kurtarışlar yaptı.

İstanbul’dakinden tek fark, bu kez Vitor Pereira’nın daha erkenden kâğıda rötuş notları almaya başlamasıydı. Ancak Alves-Kjaer stoper tandeminin adam/alan paylaşım karmaşası, Shakhtar için kilit nitelikteki ilk gole sebep oldu. Halen dünyanın en kudretli ofansif sağ beklerinden olan Srna, golün asistini yaparken doldurma orta yapmadı. Fenerbahçe takım savunmasının yerleşimi o kadar dengesizdi ki Shakhtar’ın en önemli kanat hücumu silahlarından olan Srna, topu sürdü, kafayı kaldırdı, boşta alan ve takım arkadaşlarını görecek kadar çok zaman ve mekan buldu.

Shakhtar’ın yerel liginde oynadığı son maçından sonra oyuncular “Bizim için ilk golü atmak çok önemli. İlk golü atınca bambaşka bir takıma dönüşüyoruz” açıklamasını yapmışlardı. Dün gece de haklı çıktılar.

Maçın son düdüğü çaldığında, Fenerbahçe rakibinden daha çok şut ve isabetli şut atmıştı ancak skor tam Lucescu aritmetiğine uygun olarak 3 farkla Shakhtar lehineydi. Bunun birinci sebebi Shakhtar’ın ilk golü atmasıysa ikinci sebebi de Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pereira’nın oyundan atılmasıydı. Belki hoca haklı, hakem haksız olabilir ancak yine de bu kadar kritik dakikada oyundan atılmaması gerekirdi.

2. yarının başında tam da Fenerbahçe üst üste tehlikeli pozisyonlar geliştirip hücum sürekliliğini sağladığı dakikalarda Vitor Pereira ile rakip oyuncu arasında yaşanan tartışma oyunun uzun süre durmasına sebep oldu. Bu tip durumlarda yenik durumda ve o esnada hücum inisiyatifini ele geçirmiş takım % 90 negatif etkilenir. Lucescu hep “Oyunu ısıtmayı bildiğin kadar soğutmayı da bilmen gerekir” derdi. Shakhtar’ın penaltıdan bulduğu 2. gol, oyunu adeta Fenerbahçe aleyhine dipfrize sokmuş kadar soğuttu.

Daha geçen hafta 30 milyon euro’luk bonservis bedeliyle daha zengin Avrupa kulüplerinden transfer teklifleri alan Alex Teixeira kontrataklardaki ışık hızı farkını sergiledi ve turun fişini çekti.

Fenerbahçe eğer tüm sezon 4-4-2 oynayacaksa 3 kulvarda minimum 4 santrfor gerek ancak dün gece Van Persie’nin yokluğunda yedek kulübesinde santrfor olarak “Nobodynho” vardı. Dün gece itibarıyla bir başka sıkıntı da 2013-14 sezonunda Lille’in gömülü alan savunmasında tekrar yıldızını parlatan Kjaer dün gece açık alanda hızlı oyuncular karşısında zorlandı. Adeta fişi çekilmiş maçın sonunda gördüğü kırmızı kart gereksiz ötesiydi.

Türkiye Ligi’nde bu oyun anlayışıyla birçok maçta Fenerbahçe çok gol atar ancak UEFA Ligi’nde play-off turunda (Infantino faktörüyle) Southampton’la eşleşir ya da üst turlara yükselirse dün geceki sıkıntıları tekrar yaşayabilir. Üst turlar için tabii arada 4 haftadan çok daha fazla taktiksel hazırlanma zamanı olacak. Bakalım Pereira başladığı gibi mi devam edecek, yoksa transferle ya da taktiksel modifikasyonlarla başka bir stratejiye mi geçecek?

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!