• $33,0624
  • €36,0366
  • 2551.77
  • 11147
24 Nisan 2013 Çarşamba

Her avantajın dört dörtlük bir dezavantajı vardır!

Barcelona, 9’unu altyapısından yetiştirdiği bir ilk 11’le başladı. O altyapıyı kuran Cruyff, Guardiola’nın hocası olarak “Her dezavantajın bir avantajı vardır” futbol şiarıyla son 5 yılın en iyi takımı olarak gösterilen Barcelona’yı en çok şekillendiren isim. Cruyff en çok uzun boylu, fiziksel açıdan güçlü oyuncular yerine “kısa boy dezavantajı”nı teknik kapasitesi ile avantaja çeviren Iniesta, Xavi, Messi’leri tarif ediyordu.

Son 5 yılda en fazla sevgili Bağış Erten kadar uzun boylu olan Barça’lı yıldızların avantajı, dün gece teknik direktörlük kariyeriyle “yarı Alman yarı İspanyol ekolü”nden harika bir taktisyen olan Heynckes’in stratejisiyle yeniden dezavantaja dönüştürüldü. Bayern altyapısının medar-ı iftiharı Müller’in golü bu avantaj-dezavantaj dengesini fazlasıyla sahaya yansıtan cinstendi. Tarihi rekorlar kırmasına rağmen Guardiola’yı getiren Bayern dün sadece Barça’dan daha iyi değildi, hâlihazırda Barça futbolunu Barcelona’dan bile daha iyi oynayan taraftı.

DON JUPP!

Heynckes sadece Real’e uzun yıllar sonra Şampiyonlar Ligi’ni kazandırmadı, Athletic ve Tenerife gibi daha mütevazı kadrolara sahip ekiplerle de İspanya Futbolu’na damgasını vurdu. Defalarca bu 2 takımın başında çok daha güçlü kadrolara sahip olan Barça’ya kafa tutmuştu. Dün gece ise Beckenbauer-Gerd Müller jenerasyonundan beri en güçlü kadrosuna sahip olan Bayern ile Barcelona’ya kafa tutmakla kalmadı, Müller’e en kritik anda kafayı vurdurarak başladı, muhteşem sonu yine Müller’le getirdi!

Bayern’in ilk golünde Heynckes oyuncularına bütün hafta çalıştırdığı “kornerlerde voleybol seti”ni kurdurdu, avantajı buldu. Ne de olsa bu sezon Barça savunması istikrarlı bir istikrarsızlıktan mustarip: Puyol’un sakatlığı nedeniyle Barça 53 maçta sahaya 26 farklı geri 4’lü ile çıktı ve Valdes’in en çok gol yediği sezon oldu!

DANTE > PIQUE

Geçen sezon Heynckes’le özdeşleşmiş Gladbach’ta sergilediği stoperlik sanatıyla Pique’den çok daha iyi bir performans sergileyen ama UEFA Altın 11’inde “İspanyacı ayrımcılığa” uğrayan Dante yine muhteşemdi.  Yine Heynckes’in eski takımlarından Athletic’ten gelen Javi Martinez ise Shweinsteiger’le beraber Xavi-Iniesta-Busquets’ten oluşan tarihin en
efektif Barcelona orta sahasını mat etmeyi başardı. Javi Martinez, Barça’lı rakiplerinden sadece daha güçlü, daha uzun boylu değildi, aynı zamanda oyunu kendi yazmışçasına okuması ve rakibin en önemli kozu pas sanatının panzehiri olmasıyla da fark yarattı!

ÖNEMLİ NOT: Almanya’da Bayern’in ezeli rakibi Gladbach’ı seviyorum!

<p>Neden sistemler mavi ekran veriyor, küresel bir siber  saldırı altında mıyız?</p><p>Havalimanları

Dünya neden mavi ekran hatası verdi?

Tahta kaşık kullanıyorsanız dikkat

Bakırköy'de alt geçide çarpan tır devrildi! Aynı yerde daha önce 4 kişi hayatını kaybetmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldız Sarayı'nın açılış törenine katıldı