• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
23 Ekim 2014 Perşembe

Hamburg ve Köln'ün tam tersini yaparsan...

Prandelli, neden 4-3-Sneijder-2 ile başlamış olabilir? Büyük ihtimalle Dortmund son zamanlarda, merkezden savunmanın arkasına sarkan oyunculardan çok gol yediği için. Ancak Dortmund o golleri Devler Ligi’nde Anderlecht ya da Arsenal’den değil, dünyanın en hızlı gelişen ligi Almanya Bundesliga’daki rakiplerinden yedi. Türkiye’nin sadece adı süper olan ligiyle Almanya Bundesliga arasındaki tempo farkı, Angelopoulos filmleri ile Amerikan aksiyon filmleri arasındaki farktan beter!

Bu orta sahanın kanatsız olduğu yani Galatasaray’ın 2 hücumu savunmasından güçlü beki Tarık ve Telles’in sürekli Dortmund’lu rakipleriyle 2’ye 1 kaldığı düzensizlikte, Galatasaray rakibine gol davetiyeleri yolladı. Dortmund ilk golünü rakip yarı alanda 2 hızlı tek pas yaptıktan sonra bomboş kalan Aubameyang’la attı. Galatasaray’ın en ilerisindeki Burak-Pandev’le en gerisindeki Chedjou-Semih arasında 60 metreden fazla bir mesafe vardı.

Daha sonra rakibin sahici hücum beki Piszczek araya bir de duvar pası sıkıştıracak alan ve zaman bulup sağ kanattan 60 metre topla geldi. Rakibin sağı kendi solunu da tek adamla savunan yani savunamayan Galatasaray takım savunmasına karşı Aubameyang yine arkada demarke vaziyette bomboş golü attı. Hâlbuki Bundesliga’da Hamburg gibi play-out’ta zar zor kümede kalmış ve lige yeni çıkmış Köln gibi takımlar Aubameyang’a hiç boş alan bırakmamalarının yanı sıra 1’er santrforla oynamalarına rağmen kompakt kapanıp kompakt hücuma çıkarak santrforları Lasogga ve Zoller’i Dortmund savunmasının arkasına sarkıtıp gol atmayı başarmışlardı. Dortmund savunmasının arkasına sarkacağız diye savunmalarını boşaltmamış, kanatlarını açmak yerine duble tıkaçla kapatarak kaptıklarıyla kontra hücumlarlapozisyonlar geliştirmişlerdi.

Galatasaray tribünlerinin bile alkışladığı Reus’un golünde son 3 sezonda 2 kez Bundesliga’nın en iyi oyuncusu seçilen 25 yaşındaki yıldız olağanüstü bir vuruş yaptı. Golde Muslera hatalıydı ama tüm ihale ona çıkarılırsa çok yanlış olur. Çünkü gol vuruşundan önce Dortmund düşük tempoda adeta aktif dinlenme modunda o kadar kolay paslaştı ki Muslera’nın önündekiler de sadece izlediler!

2. yarıda Dortmund, aktif dinlenmeye devam etti. Fakat Galatasaray da 3-0 yenikken aynısını yaptı. 75. dakikaya kadar isabetli tek şut attı. Asıl mesele bu siliklik, bu reaksiyonsuzluktu.Buna tepki olarak ilk kez bir Avrupa kupası maçında taraftar stadı bu kadar erkenden terk etti. Prandelli hatalı ama tüm kabahat onda değil!

<p>ABD'nin eski Başkanı Donald Trump devrildi. Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner da siyaset

Kushner siyaseti bırakıyor

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi