• $7,3583
  • €8,9596
  • 437.224
  • 1536.11
11 Eylül 2011 Pazar

Guti'ye kızıp Ernst'i yakmak!

Süleyman Seba'dan öğrendiğimiz şekilde rakip kim olursa olsun, saygımız var. Ancak Beşiktaş'ta futbol kararlarını alanların da siyahla nefes alıp beyazla nefes veren bizlere saygısı olmalı. Yani Beşiktaş takımı dizayn edilirken 'siyah-beyaz futbol stratejisi' tempoyu rakibe göre kontrol etmek değil, 'rakibe tempoyu dikte etmek', rakibi domine etmek olmalı!
Ancak bu sezon Guti'ye kızıp Ernst'i yakan bir teknik direktörümüz var. Carvalhal'ın 'futbol kafası', Hababam Sınıfı'nın meşhur müfettişi Hüseyin Şevki Topuz kadar karışık. Biz taraftarın kafası da daha ilk maçtan onlarca soru işaretiyle dolu: Carvalhal, Guti'yi 2 maçtan birinde oynatacaksa, Guti artık Beşiktaş'ın part-time çalışanı mı ve ona göre mi maaş alacak? Dün gece de takımı ayakta tutmaya çalışan birkaç isimden biri olan Necip, orta saha zanaatkarı Ernst ile oynadığında Beşiktaş rakibine oyun temposunu dikte ettirirdi. Peki, Ernst ve Guti'nin alternatifleri Rapid Wien'de daha çok kanatta oynayan Veli mi? Alves '6+2+sonsuz' kontenjanına takılacaksa, aynı ücrete alınabilecek benzer özelliklerdeki Alper Potuk menajeri Portekizli değil diye mi alınmadı?
NEDEN... NEDEN... NEDEN...
Carvalhal, sürekli rakipleri inceleyeceğini söyledi. Eğer Eskişehir'i incelediyse, neden ilk 44 dakika ligin en uzun kalecisi Ivesa'nın koruduğu kaleye ısrarla havadan ortalar yapıldı? Werder Bremen'de sürekli gezerek oynayan ve geçen sezon Bundesliga'da dakika başına en çok gol atan oyuncu olan Almeida, neden sürekli çakılı oynadı? Rakip ceza alanı yakınlarında 'dar alan çilingiri' olan Fernandes neden 1986 model oyun kurucular gibi Beşiktaş ceza alanı önünde top aldı?
Tüm sorular bu köşeye sığmaz, sadece uykumuzu kaçırmaya devam eder. Mesele sadece dizilişte değil, günümüz futbolunda önemli olan hangi dizilişi hangi stratejiyle oynadığınız! Beşiktaş tarihinde hiçbir zaman bu kadar anti-ofansif bir stratejiyle oynamadı, oynamamalı da! Beşiktaş 89. dakikada 2-1 yenikken, Sivok ileri çıkmak istedi, Carvalhal 'hayır' dedi, işte o anda söz tükendi!

<p>İki ülke arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin 61. turu tamamlandı. Bir sonraki turun

Atina ile hangi konular masada?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...

''Eren-4 Karlıova-Varto'' ve ''Eren-5 Bagok'' operasyonları başlatıldı! İşte ilk kareler