• $13,5813
  • €15,4309
  • 776.931
  • 1809.65
24 Eylül 2013 Salı

Geçiş dönemi için gayet iyi

Bu sezonki gibi bir geçiş döneminde ilk 11’de ve kadroda sürekli değişimler, deneyler olması kaçınılmaz. Bu yüzden Mustafa Reşit Akçay, Apollon maçında hücum hattında oynatıp verim aldığı Olcan’ı tekrar sol beke çekti. Belki Olcan, top çalma, rakibi durdurma özellikleriyle ideal bir sol bek profilinde değil. Ancak ligin en kaliteli yerli sağ forvetlerinden birisi olan Sefa karşısında Olcan’la o kanattan geriden sürekli hücum tehdidi yaratmak da Sefa’yı pasifize etmek adına pratikte doğruydu.
Yine de her hafta değişen savunma hattını gördükçe sezon başına dönmekte fayda var. Celutska, Trabzon’un masraflı ve şişkin yabancı oyuncu kontenjanında birden fazla mevkide aynı istikrarla oynama potansiyeliyle göreceli olarak İsviçre çakısı misali bu kadroda kullanışlı bir oyuncuydu. 
Celutska’yı kiraya vermenin kadro planlaması açısından anlamını çözmek zor. Ancak Celutska’nın yokluğunda Bosingwa ve Olcan gibi iki ofansif bekle oynarken Mustafa Reşit Akçay’ın merkez orta sahada iki çapa Aykut ve Zokora’yı oynatmaması da takım savunması açısından henüz yeni yeni oturtmaya çalıştığı sistem açısından fazlasıyla riskli. O yüzden bu ikilide ısrarcı. 
Aykut-Zokora ikilisi varken önlerindeki Adrian-Malouda-Yusuf 3’lüsü daha rahat oynuyorlar. Mesela 28’de Yusuf, sağ ayağıyla da etkili olabileceğini gösterdi, top direkten döndü. Ancak sonrasında dominant ayağı solla iki abartılı şut denedi. Tabii ki genç yeteneğinizin şut atmaktan korkmaması teorik açıdan olumlu. Ancak pratikte oyuncunuz antrenmanda denemediğini maçta deneyince hem takıma hem de kendisine faydadan çok zarar getirebiliyor. 2. yarıda bu hatasından hemen vazgeçmesi ise Yusuf’un yaşından daha olgun oyun karakterinin sonucu. 
İkinci yarıda da Trabzon belki estetik açıdan mest etmedi ama akıllı oyununa devam etti. Beşiktaş ve Akhisar deplasmanlarından çok daha kompakt, ne yaptığını bilen bir Trabzon izledik. Golde Olcan’ın bindirmesi kadar pozisyonu zorlamak yerine Adrian’a verdiği sade ama efektif pas, ardından Adrian’ın tam Henrique’lik ortası dün geceki Trabzon futbol aklının özetiydi. 8 yıl sonra ligin en zorlu deplasmanlarından birinde kazanması da bu oyuncu kadrosu ve teknik adamın potansiyeline dair umut verici bir özet oldu.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor