• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
25 Ocak 2012 Çarşamba

Fernandes de olmasa!

Son üç maçtır oyuncular farklı ama sorun aynı. Beşiktaş maçlara çok ezberden oynayarak, katı bir şablona bağlı olarak başlıyor. Son haftalarda Beşiktaş'ın üst üste iki maçını izleyen her teknik direktör, Fernandes'i pasifize edince Beşiktaş'ın yaratıcı gücünü minimize edeceğini biliyor. Fernandes kendi ceza alanı yakınlarına gelip top alınca da Beşiktaş oyunun temposunu rakibine dikte ettiremiyor. Bu temposuzluğun bir diğer sebebi de geriden oyun kurma ve oyun temposunu inşa etme konusunda Beşiktaş'ın en etkili savunmacısı olan Sivok'un anlamsızca dinlendirilmesi.
İlk yarı boyunca Beşiktaş 11'i en ufak bir taktiksel esneklik sergileyemedi. Her şey rakibin önceden kestirebileceği düzlükteydi. Ernst ve Fernandes dışında oyunun temposunu yükseltmek adına pas trafiğine kimse katkıda bulunmadı. Egemen hariç savunmada 'takım hücumu' lehine hiçbir sorumluluk üstlenmeden oynayan geri 4'lüden hücuma neredeyse hiç destek gelmedi. İsmail bir yana Hilbert'i çok arıyor Beşiktaş!
Geride beraberliğe razıymışçasına çakılı ve ezbere uygulanırken hiçbir rakibin düşmeyeceği ofsayt tuzağı Gaziantep'in ikinci golüne sebep oldu. Cenk'in gereksiz çıkışı da cabasıydı.

EGEMEN'İN SAVAŞI

Beşiktaş'ın yediği ilk gol ise bu sezon A2 liginde dahi hiçbir takımın yapmayacağı cinsten bir hatalar zinciri sonucu geldi. Rakip korner atarken takımın yarısı adam adama, yarısı ise alan savunması yaparsa sadece golü yemezsin, seni destekleyen insanların sağlığıyla da oynamış olursun!
2-1 yenikken Ernst'i çıkarıp Holosko'yu sahaya sürmek de ezbere oynarken yenik düştüğün maçta ezberden yapılan en büyük hataydı. Aynı anda çok forvetle oynayınca gol atacağını zannetmek, rakip kornerde aynı anda alan savunması ve adam adama savunma yaparak gol yemeyeceğini zannetmek kadar büyük yanılgı.
Ernst çıktıktan sonra Fernandes'in Allah vergisi yetenekleri ve Egemen'in savaşçılığı olmasa, Beşiktaş bu maçı kazanamazdı. Carvalhal bu ezbere şablonda ısrar ettikçe yapılacak en akıllıca hareket Fernandes'i folyolara sarıp saklamak, maçtan maça insan içine çıkarmak olur. Bu kadar borç varken saha içinde bu kadar az alternatifli olabilmek ise futbol bilimiyle açıklanabilecek bir durum değil!

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı