• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
18 Eylül 2015 Cuma

En iyisi Rhodolfo’ydu

İlk 20 dakika Beşiktaş bir sürü hazırlık pası yaptı. Ancak İskender Bey sanki maça 3-0 önde başlamış gibi bir kez bile Beşiktaş’tan topu kapmak için pres yapmadı, geriye gömülüp bekledi durdu. Lakin güç dengelerini karşılaştırınca Arnavut ekibinin oyun stratejisi açısından başka şansı da yoktu. Beşiktaş’ın asıl oyununu oynayıp, güç farkını %100 sahaya yansıtması için erkenden gol bulması gerekiyordu. Beşiktaş’a geldiğinden beri çoğu zaman pas orkestrası şefliğinin yanı sıra bir nevi saha içindeki teknik direktör/hücum koçu gibi oyuna etki eden Sosa, gerekeni yapıp, perdeyi erken açtı.

Golde Cenk’in asistine dikkat..

Şenol Güneş, santrforunun sadece ceza alanı içinde gol aramasıyla yetinmez, santrforunun ceza alanı çevresinde etrafındakilere gol yolları açmasını da talep eder. Zorluk derecesi daha yüksek maçlarda Cenk aynı çalışkan-kreatif katkıya devam ettiği ölçüde kendisini çok daha fazla geliştirme şansına sahip.

İlk yarıdaki performansın en belirleyici boyutu, Beşiktaş’ın salt kendisini bozmaya çalışarak oynayan İskender Bey’den daha çok top çalmasıydı (16).

Ancak Beşiktaş, ikinci yarıda bu sürekli rakipten topu kapar kapmaz tehlikeli hücumlar geliştiren oyun karakterini 50 virajlı yolculuğun kaçınılmaz sonucu olan yorgunluk ve orta saha rotasyonunun dar olması sebebiyle sürdüremedi. Pozisyonlar buldu ama bir türlü 2-0’ı bulamadı. Bunun üzerine Şenol Güneş, ileri üçlünün ikisini değiştirdi. İlk oyundan çıkan isim olan Kerim Frei’ın çelişkisi oyuna sonradan dahil olunca yaptığı pozitif katkının yarısını bile ilk 11’de başlayınca yapamaması.
Kerim’in kumaşı iyi, yaşı genç ama iyi bir açık oyuncusu ile komple bir açık oyuncusu arasındaki farkı artık anlamalı. İyi bir açık oyuncusu boş alan buldu mu değerlendirir, komple bir açık oyuncusu ise gerektiğinde değerlendireceği boş alanı bizzat yaratan futbolcudur.

Dün gece Beşiktaş’ın en iyisi olan Rhodolfo, Beşiktaş tarihinin en hızlı stoperi değil ama Ronaldo’dan beri en iyi pozisyon alan stoperi. Müdahaleleri yerinde, sertliği tam dozunda. Ancak bu grubun tek kolay deplasmanında Beşiktaş’ın en iyisinin stoperi olması UEFA Ligi’nde kalan maçlar için bir soru işareti.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor