• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
5 Kasım 2014 Çarşamba

Dortmund'u ateşleyen meşaleler

Reus, ilk yarının sonlarına doğru Manchester’ın düşman ikizleri City ve United’ın kendisini transfer etmek için neden yıllık 12.2 milyon Euro maaş teklif ettiklerini açıklarcasına bir gol attı. Pozisyon ofsayt koksa da kâğıt üstünde sol önde gözüken Reus’un 4 pasta gelişen pozisyonun henüz 2. pasında sağ açık-santrfor-10 numaraüçgeninin merkezine doğru yaptığı koşu adeta golü yoktan var etti. Reus’un son 3 Devler Ligi maçında attığı 4. golde faturanın tamamı Galatasaray savunmasına kesilmemeli çünkü 40 metrelik ara pasta rakibin sol açığı sağda topla bu kadar kolay buluşuyorsa, o oyuncunun mahareti olduğu ölçüde savunma yapan takımın orta sahasının da ara pası kesememe hatasıdır da…

Hâlbuki Galatasaray ilk yarıda belki de bu sezonki en iyi takım savunması performansını sergilemiş, Dortmund Reus’un golüne kadar sadece 2 korner atışı sonucu tehlikeli pozisyonlar yaratmıştı. Prandelli ilk maçtan ders alarak Dortmund presine karşı santrforda Umut’lu karşı presle başlayıp takım savunmasının omurgasını daha dirençli kıldı. İstanbul’daki Dortmund maçında tek sol kanat bekiyle Piszczek-Mkhitaryan sağ kanadını savunmaya çalışma hatasına düşen Prandelli’nin bu kez farklı bir kurgu geliştirmesi gerekiyordu. Bu yüzden 5 merkez orijinli oyuncudan kurulu orta sahada Dzemaili sola yakın olan oyuncuydu. Prandelli’nin kanatları ikilemesi yetmezdi, ortada da safları sıklaştırması gerekiyordu. Dzemaili soldan ne kadar ortaya yardım ettiyse, sol içteki Selçuk da o kadar sola yardım etti. Ancak Dzemaili defansif açıdan faydalı olurken ofansif açıdan büyük hayal kırıklığıydı. İsviçreli, 85. dakikada sadece 37 kez topla buluşabilmişti.
Maç 0-0 devam ederken top rakipteyken gol anı hariç bu safları sıklaştırmaya dayalı kademe anlayışı ilk maçtakine göre Dortmund’un ekmeğine yağ sürecek açıklar verilmesiniengelledi. Ancak top Galatasaray’a geldiğinde bir türlü geriden progresif oyun kurulamadı. Bazı oyuncular topa haşlanır haşlanmaz avuca verilen sıcak patates muamelesi yaptılar.

Sadece Muslera’nın inisiyatifi alıp hedef santrfor rolündeki Umut’a direkt uzun toplar yolladığı anlarda Dortmund karşı presi etkisini yitirdi.

Galatasaray 0-0’ı oynarken İstanbul’daki maça göre gayet iyiydi. 2. yarıya da kötü başlamadı ancak meşale atmayı taraftarlık sananlar, resmen Dortmund’a 2. golü attırdılar! Oyun böyle saçma sebeplerle durdu mu savunmaların konsantrasyonu sıfırlanır, hücum eden ekibin işi kolaylaşır. Kendisine Galatasaray taraftarı diyenler resmen Dortmund’un 12. adamı etkisi yarattı. Bu yenilgiden sonra bir de meşale saçmalığından ekstra ceza gelirse yatacak yerleri yok!

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi