• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
3 Şubat 2014 Pazartesi

Diziliş değil strateji meselesi

Dün gece bir kez daha gördüğümüz gibi aritmetik-geometrik diziliş başka bir şey, taktiğin stratejik uygulaması bambaşka bir şey. Melo, kağıt üzerinde G.Saray'ın “en defansif” merkez orta sahasıydı. Ancak pratikte 3'lü savunmanın ortasındaki Ceyhun Gülselam, strateji itibarıyla “önliberolaşarak” Semih ile Hakan Balta'nın bir kademe önüne kayınca Melo da çift yönlü orta saha özelliklerini fazlasıyla sergileme fırsatı buldu. 12. dakikada gol perdesini açan pozisyonda Melo merkezdeki pas trafiğine dahil olduktan sonra kanada kat edip Sneijder'a mükemmel bir asist yaptı. Boş kaleye atılan gol, son vuruşu yapan için kolaydır ama bir takımın boş kaleye gol atması zordur. Birçok teknik adam gibi Mancini için de boş kaleye atılan gol, kolektif taktik açısından “mükemmel gol” ile eş anlamlı.
Bursa takım savunmasında ne kadar boşluk varsa G.Saray takım hücumu o boşlukların hepsinden tüm boyutlarda faydalandı. Ajax altyapısında futbol “Boşlukları, boş alanları değerlendirme sanatı” olarak öğretilir ve o altyapının medarı iftiharlarından Wesley Sneijder dün gece 1 saatten az sürede Bursa'nın boşluklarından faydalanıp atılabilecek her türlü golü kaydetti.
Sneijder'ın teknik kapasitesi, şut tekniği ve oyun vizyonu bizim lig ortalamasının çok üstünde. G.Saray özelinde Hagi'den beri bu özellikleriyle en fazla fark yaratan 10 numara hatta 9.5 numara da Wesley Sneijder. Melo ise 10 yaş yaşlı olup daha önce G.Saray'da olsa pekâlâ UEFA Kupası'nı kazandıran gizli kahramanlar hattı Suat-Okan-Emre 3'lüsünden birini kesebilecek kadar bu mevkinin ve bu tip baskılı oyunun ustası bir oyuncu.
G.Saray'ın 3. golünde Eboue'nin ofansif pozisyon alışı ve savunma arkasına sızması çok başarılıydı. Ancak golün kalitesini artıran yine Melo'nun savunma arkasına ara pası oldu. Brezilyalı topu 1 saniye değil yarım saniye dahi geç atsa pozisyon gol olmazdı. Altyapılarda örnek gösterilecek cinsten bir ara pas-asistti.
Mancini, geldiğinden beri ilk kez kafasındaki, idealindeki futbolu net olarak G.Saray'a oynatmayı başardı. Skordaki net farkı yaratan da buydu. Bursaspor ise Eskişehir karşısında ne kadar iyiyse dün gece de o kadar kötüydü. Batalla'sız Bursa çarkıfelek misali performansına devam ediyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı