• $9,4434
  • €10,9776
  • 547.447
  • 1508.62
7 Kasım 2014 Cuma

Demba Ba attı, Cenk tuttu!

Beşiktaş ilk yarıda kötü bir oyun sergilemedi ancak Belgrad deplasmanındakine oranla ilk 45’te yeteri kadar da iyi değildi. Bu performans düşüşünün birçok nedeni var.

Bunlardan birisi Beşiktaş bu sezon şu ana kadar şampiyonluk yarışındaki İstanbullu ezeli rakiplerinden Fenerbahçe’den 7, Galatasaray’dan ise 3 fazla resmi maç oynadı. Kaybettiği son 2 lig maçında moral motivasyonu da biraz düşerken, iki maçta toplam 70 dakika 1 kişi eksik olarak 10’a 11 mücadele etmek zorunda kalınca fiziksel açıdan da ekstradan yıprandı.

İsmail’i sağ beke yamamaya çalışmak çok iyi bir fikir değil çünkü bekler savunma-hücum arasında 80 metrelik bir alanı kullanıp orta yaparken dominant olan ayağıyla (İsmail örneğinde sol ayak) daha geniş açılı orta yapma imkânı buluyorlar. Günümüzde açıklar Gökhan Töre ve Olcay örneğinde olduğu gibi ters ayakla ters kanatta oynayabiliyorlar çünkü topla 3. bölgede buluştuklarında içeri doğru dripling yapıp kat ederek de etkili olabiliyorlar. Ancak bekler topla çok daha geride buluştukları için içeri doğru değil de çizgi üzerinde dikey dripling yaparak mesafe kat edebiliyorlar. Zaten ters kanatta ters ayaklı bekler oynayabilseydi bunu en azından Guardiola, Bielsa gibi modern futbolun öncü hocaları ellerindeki daha zengin oyuncu kadrosuyla en azından denerlerdi. Sol ayaklı bekiniz yoksa mecburiyetten sağ ayağı dominant olan bir beki sola bir süre yamayabilirsiniz ancak solak bekler için durum farklı. Eğer sağ ayak içini orta yapmak için kullanamıyorsa (ki uzun süredir en üst düzeyde bile böyle bir sol bek yok!) sadece o oyuncuyu köreltmez, takım oyununu da sekteye uğratır. Futboldaki “Bazen 1 yanlış 10 doğruyu götürür kuralı” devreye girer.

Neyse ki DembaBa gibi bir oyuncu var da dün geceki 5 yanlışı bir anda düzeltebildi. 2 gol de Ba seviyesi için çocuk oyuncağı. Ancak son vuruşlardaki soğukkanlılığı ve önceden düşünüp yaptığı tek vuruşlar misal birçok faal Türk forvette hak getire. Ba, evelemiyor gevelemiyor, en doğru anda en sade ama en doğru vuruşu yapıyor. Topu eveleyip gevelemeden oynadığı anlarda Töre bir penaltı yaptırdı bir de zekice bir asist yaptı. Asistin asistinde Oğuzhan’ın laf olsun diye değil bakıp ölçerek yaptığı tek topu daha çok yapmalı.

2-0’da maç bitmiş gibi vitesi birden 4’ten 1’e düşürmek takımı dinlendirmedi, aksine daha çok yordu. Rakip kim olursa olsun maç bitmeden bitmişçesine oynarsan golü yersin. Peki ya, son saniyede Cenk, dayısı efsane kaleci Ali Artuner’den miras süper refleksi göstermeseydi? Sonrasında direkten dönen top da Valerenga, Malmö, Göteborg şanssızlıklarının diyeti olsun artık!Partizan’ın gençleri güzel ama forması daha güzel.

<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu

Dev timsah ve köpek balığı karşı karşıya gelirse...

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi