• $7,3099
  • €8,7842
  • 404.489
  • 1534.15
03 Nisan 2011 Pazar

'Çok basit gol yedik!'

Simon Kuper 'Futbolun Şifreleri' adlı kitabında bir teknik direktörün takıma maksimum katkısının % 20 olduğunu yazıyor.
Kuper, bu sezon Beşiktaş'ın kaç maçını izlemiştir, bilmiyorum. Ama stoperlerinin ısrarla bu kadar sorumsuzca oyundan atılabildiği bir takımda, teknik direktörün katkısı çok daha az olsa gerek.
O yüzden 'Schuster mi daha iyi yoksa Havutçu mu?' meselesinden çok 'Sivok mu yoksa Ferrari mi daha sorumsuzca atılıyor?' diye tartışsak Beşiktaş'a daha faydalı olabilir. Bir de Rıza Çalımbay hep çalıştırdığı takım yenilince 'Çok basit goller yedik!' der ya hani. 15 yıl aralıksız Beşiktaş forması giyen Rıza Hoca'ya sormak lazım: 'Siz hiç Beşiktaş'ın bu kadar kolay bir gol yediğini gördünüz mü?'

EKREM'İN HATALARI
Ekrem Dağ, pırıl pırıl bir insan. Ancak maalesef Ekrem'in kademe hatalarından yenilen golleri toplasak İnönü'den Ümraniye Tesisleri'ne yol olur! Aurelio ise geçmişini mumla değil meşaleyle aratacak kadar kendi kendisinin kötü bir karikatürüne dönüşmüş. Bu sezonun en büyük kazancı Necip, cezasından dolayı oynayamayınca 2011 model Aurelio'nun 'gizli önlibero' vasatlığı yüzünden Beşiktaş, Kayseri maçındakinin yarısı kadar bile orta sahada etkin olamadı. Guti'nin yokluğunda o mevkideki tek alternatif Fernandes olarak gözüküyor. Ancak Necip'in yokluğunda Fernandes yeteneklerinin % 50'si oranında bile sonuca etkili olamadı. Nasıl Ersan olmayınca savunma sürekli 'error' veriyor, orta sahada da Necip olmayınca Ernst bile zorlanıyor.

ALMEIDA ATSAYDI?
Q7 yine futbol gönüllerimizi okşadı ancak Simao belki de kariyerinin en kötü günündeydi.
Yakın zamanda babasını kaybetmesi ve eşiyle ayrılması Simao'yu derinden etkilemiş. Almeida ise kafa toplarında ve sırtı dönük top alıp dönme konularında etkili bir oyuncu. Uzaktan harika şutları da cabası ama karşı karşıyalarda Nobre'den hallice olması dünkü skoru etkileyen faktörlerden oldu.

<p>Türkiye, adı sonradan 'post-modern darbe' olarak konulan müdahaleyle 24 yıl önce tanıştı. Peki, b

28 Şubat bitti mi? 28 Şubat'ın dinamikleri neler?

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı

Yeni normalleşme süreciyle okullarda yüz yüze eğitim başlandı! İşte ilk kareler