• $8,5336
  • €10,097
  • 493.676
  • 1431.78
15 Mayıs 2015 Cuma

Cenk varken neden Pektemek?

Galatasaray kazanıp Fenerbahçe puan kaybedince herkes Akhisar’da Beşiktaş takımının çok iştahlı, baskılı, akıllı, soğukkanlı ve 3 puanı alacak şekilde başlamasını bekliyordu. Ancak Beşiktaş uzun süre maça başlayamadı bile! İlk yarıda oynanan oyuna göre sanki kazanırsa Akhisar şampiyon olacak, Beşiktaş ise kazansa da kaybetse de ligi 10. sırada bitirecekmiş bir görüntü sergiledi.

25. dakikada Akhisar 8, Beşiktaş ise sadece 1 şut çekmişti o da karavanaydı! O dakikaya kadar Beşiktaş % 64’lük bir topla oynama daha doğrusu oyalanma oranı yakalamıştı.
2 maçtır en önemli sıkıntılardan birisi Beşiktaş forması giyen oyunculardan bazılarının “Beşiktaş gol atsın” diye değil “Beşiktaş’ın golünü ben atayım” saçmalığıyla oynamaları. Bir diğer büyük sıkıntı ise Beşiktaş ilk 11’inde birçok Telaşinho, Telaşoviç ve Telaşoğlu’nun oynaması!

Mesela Akhisar’ın attığı golü masaya yatıralım: Akhisar gol öncesi yaptığı duran top organizasyonunu (topu kenardan Bilal’e aktarıp Bilal’in gelişine falsolu içeri doldurması) bu sezon ligde en az 7-8 kez yapmıştı. Beşiktaş ise sanki Akhisar ilk kez bu duran top organizasyonunu yapıyormuşçasına bu pozisyonda çok başarısız bir ofsayt taktiği sonucu golü yedi.
Beşiktaş 2. yarıya 4-4-2’ye dönerek başladı. İlk yarıya göre daha hareketli ve etkiliydi. Ancak ilk yarı o kadar kötü bir Beşiktaş takımı vardı ki kafadan 40 dakika zaten çöpe gitti. Bunda en önemli faktör bir ara Beşiktaş’ı kanattan uçuran Gökhan Töre’nin sapır sapır dökülmesi. 90 dakika boyunca tek olumlu hareketi, bir Akhisar tehlikesinde son anda kademeye girmesi; o kadar!

Duran toptan Ba’nın attığı gol, diziliş ve oyuncu değişikliğinden çok nihayet Beşiktaş’ın uzun süre sonra etkili bir korner atışı kullanıp duran top organizasyonu yapması sayesinde. Bir süre sonra 4-4-2’ye dönmek doğru ancak 2. yarının başında Cenk gibi doğal bir golcünün yerine Mustafa Pektemek’i oyuna alarak başlamak Biliç’in maç okuma hatası. Bir teknik adamın forma adaleti olması iyi bir şey ama bazen forma adaleti yerine maçın akışı kimi gerektiriyorsa onu oyuna sokmak gerek. Karabük deplasmanının son saniyesinde o “imkansız gol”ü atan Cenk varken mutlak gollere ihtiyacın olan devreye Pektemek’le başlamak maalesef strateji hatası. Şampiyonluk şansını oldukça azaltan bir hata!

Pektemek’in sakatlıklarına, onlardan dönüşüne, kişiliğine, emeğine saygım büyük ama dün gece 2. yarı başında Beşiktaş’a en az 2 gol gerekiyordu. 160 maçta 59 gol atmış bunun da çoğunu Beşiktaş gibi şampiyonluğa oynayabilecek kadar güçlü takımlarda atmamış olan Cenk Tosun varken neden çok çalışkan ama 234 maçta 54 gol atmış Mustafa Pektemek?

<p class='MsoNormal'>Çok Güzel Hareketler 2 programının sezon finali yapmasının  ardından soluğu Köy

Yılmaz Erdoğan, yardım malzemelerinin yangın bölgesine ulaştığını duyurdu

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı