• $13,1138
  • €14,929
  • 755.825
  • 1809.53
7 Nisan 2014 Pazartesi

Bizim dünyamız kadar...

Bülent Yıldırım, 2014 model klasik bir Türk hakemi. Gördüğünü çalamaz, görmediğini kılıfına uydurur. Kart tercihlerinde evrensel standartları değil, Türkiye’nin Eyyam Standartları Enstitüsü’nün saçmalıklarını uygular. Yani kendisi hakem forması giymiş bir “Eyyamize Ekipler Amiri”.

Kendisini bu maça atayan kurumun zaten dünyada bir eşi benzeri zor bulunur. Kurum dediysem, damlarda kurum birikir ya öyle bir “kurum”sallığın merkezi işte orası!

Melo, İtalya Serie A’da Fiorentina formasıyla yıldızını parlatmıştı. Dün gece Sneijder’ın golünden öne Selçuk’un havadan yolladığı top başka bir Galatasaraylı oyuncunun ayağına gelse vole zorlayabilirdi ama Melo en akıllıca olanı yaptı. Havadan gelen topu kontrolüne alırken anında zaman kaybetmeden yumuşatarak çok daha müsait pozisyondaki Sneijder’a pasladı. Fiorentina’da da benzer kaliteyi gösterdiği için Juventus,Melo’yu dünyanın parasına transfer etmişti. Melo’yu İtalya Serie A’da 2 sezon izledim. Neredeyse o 2 sezonun toplamında Türkiye’de bir maçta yaptığı “uyanıklık”, gelişmiş futbol ülkelerinde ise “kartlık” sayılan hareketlerin yarısını bile yapmamıştı!

Keza Emre Belözoğlu’nun da İtalya Serie A ve İngiltere Premier Lig’de birçok maçını izledim, oralarda hiçbir zaman Türkiye’deki gibi “uyanık” davranmadı, evrensel futbol kurallarına uydu. Dün gecenin ilk yarısına damgasını vuran Melo ve Emre Türkiye dışında oynadıklarında iyi futbolcu oldukları kadar da kurallara sirayet eden futbolcular. Ancak Türkiye’de olunca “bir başka” oynuyorlar. Dün gece ilk yarıda olduğu gibi sahanın en yetenekli oyuncularından olmalarına rağmen futbol dışı hareketleriyle maça damga vuruyorlar. Ben Emre ve Melo’ya çok kızmıyorum. Türkiye’de kurallar daha doğrusu eyyamize kuralımsılar böyle… Nasıl İngiltere’de ceza gerektiren bir davranış, Türkiye’de “eyyamize” edilerek suç dahi sayılmıyorsa işte ülkelerin futbolları arasındaki fark da bu!

Galatasaray – Fenerbahçe maçları gerçekten de iddia edildiği gibi “Dünya Derbisi” olsa…Ancak dünyada sadece maçın oynandığı ülkede yayınlanan bir maç en fazla dünkü kadar “Dünya Derbisi” olabilir. Futbolculara bir yere kadar kızabiliyorum çünkü bizzat kuralların sahiden uygulandığı başka ülkelerde oynarken “sadece futbol” oynuyorlar. Oralardaki yazarlar, yorumcular çok şanslı çünkü “sadece futbol” yazabiliyorlar.Bizim ise dünyamız bu, en popüler derbimiz de bu! Dünya efendisi adamlar Sneijder ve Mehmet Topal’ın dahi kavga ettiği futbol düzen(sizliğ)i…

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)