• $13,648
  • €15,5107
  • 775.016
  • 1880.06
7 Şubat 2013 Perşembe

Biz neye hazırlanıyoruz?

Sadece bir hazırlık maçı, diyenler çıkabilir. Ama zaten büyük resme bakınca Milli Takımımız'ın en büyük sorunu yıllardır doğru dürüst hazırlanamamak değil mi? Euro 2012 elemelerinde rakiplerimiz Almanya, Avusturya ve Belçika'yken biz Amerika'da amatör bir statta Kuzey İrlanda'nın B takımıyla maç yaparak hazırlandığımızı sandık. Azerbaycan'a yenildik! "Hazır değiliz" dedik.

2.5 yıl sonra teknik direktör değiştirince her şeyi düzelttiğimizi ve yeniden "hazırlandığımızı" sanmaya devam ediyoruz. Sahi neye hazırlanıyoruz? Dün geceki gibiysek, 2014 Brezilya'ya hazırlanmadığımız kesin! 2016 Avrupa Şampiyonası'na hazırlanıyorsak Salih, Oğuzhan, Yunus Malli, Serdar Aziz gibi kendi yaş gruplarında mevkilerinin en iyileri nerede? Hiç "Ümit Milli Takım'da var ama" demeyin boşuna. Ümit Milli ve diğer altyapı milli takımları, A Milli Takımı geliştirmek, güçlendirmek için varlar. Mesela Löw'ün Euro 2012 öncesi seçtiği ilk 27 kişilik Almanya kadrosunda yer alan 7 oyuncu Ümit Milli'de oynayacak yaştaydı.

Sercan sadece Almanya Bundesliga'da oynuyor diye kadrodaysa Olcay Şahan da geçen sezon Bundesliga'daydı, bu sezon da 7 gol, 4 asistle oynuyor. Olcay'ın Türkçesi de tıpkı Sercan gibi Ahmet Hamdi Tanpınar düzeyinde değil ayrıca!

Abdullah Avcı göreve getirildiğinde o kadar mutlu ve umutluydum ki, bir masaya çıkıp göbek atmadığım kalmıştı! Dün geceki maçın 33. dakikasından sonra da hem hoca, hem de Milli Takım için bir o kadar üzgün ve karamsarım. 2-0 yenikken orta sahanın sadece 1 metre ilerisinde olan o anda tek forvet olarak oynattığımız 1.81'lik Mevlüt'e 40 metrelik bir havadan top şişirdik. Sonra da herkes Mevlüt'e kızdı! Mevlüt tek santrfor oynamaz mı? Rennes'de oynuyor ama genç yetenek Alessandrini ve ihtiyar delikanlı Feret, Rennes'de "Mevlüt'ü oynatıyorlar." 21 maçta 8 gol, 4 asist yapmasını sağlıyorlar.

Bu yazıyı okuyan Abdullah Hoca'nın "Futbol sistemimize yıllardır öyle kişiler yön verdi ki, İspanya'ya yön verseler, onu bile Andorra'ya dönüştürürler" dediğini duyuyorum. Peki, son tahlilde "o kişiler" "Andorra efsanesi"ni yenersek İspanya'yı yenmiş gibi hissettirmeye çalışacaklar mı yine?

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu