• $12,8475
  • €14,5237
  • 737.282
  • 1808.79
19 Eylül 2015 Cumartesi

Bir karambol=Bir nebze nefes

13. dakikada Galatasaray (Sneijder kullansaydı) tehlikeli olabilecek yerden frikik kazanmadan önce sahada adeta “pas hatası yarışması” vardı. Bu maç öncesini baz alırsak lige daha formda başlayan ev sahibi Trabzon, ilk 15 dakikada % 70 oranında bile isabetli pas yapamamanın sıkıntısını yaşadı. Beşiktaş maçında tek topta çok iyi kontralar geliştiren bordo-mavililer, bu kez maçın başında doğru bir tek pasla çok net gol pozisyonuna dönüşecek kontratak fırsatını adeta kramponlarının tersiyle ittiler. O pozisyonda gözler ister istemez ilk 4 haftada Trabzon’un en etkili kontra silahı olan Yusuf’u aradı.

Oyunun bu bölümünde yani ilk 15 dakikada Galatasaray, rakibinin 2 katı oranda topa sahip oldu ancak rakip ceza alanı çevresinde aceleci davranınca 3. bölgede yeterince verimli olamadı. Melo’nun satılmasından sonra yerine gerçek bir önlibero alınmamasının yanı sıra dün gece Selçuk’un cezasından dolayı forma giyememesi de Galatasaray’ın uzun süre dönen topları-ribaundları toplayamamasına neden oldu. Dönenleri toplayamazsan Sneijder gibi oyuncun da olsa (tıpkı Türkiye maçındaki Hollanda gibi) atak sürekliliği kurmak imkansız.

Trabzon ise ilk 15’ten sonra ilk 15’e göre daha fazla topa sahip olmayı başardı. Lakin topu kısa paslarla çevirip set oyunu oynamak yerine ilk yarı boyunca daha çok direkt toplarla Galatasaray savunmasının arkasına sarkmayı denedi. Bunlardan birinde Ndoye ilk yarıda evsahibi adına en tehlikeli pozisyonu yakaladı. Ndoye, o pozisyonda ya plase ya da ayak üstüyle aşırtma yapsaydı, Muslera’yı alt edebilme şansı olabilirdi. Ancak Ndoye ikisinin karışımı garip bir vuruş yaparak 1-0 öne geçince çok daha iyi oynayan Trabzon’un adeta önünü kesti.

Yine de Trabzon 2. yarıya bambaşka başladı. Önde pres yaparken Mbia da sık sık gizli santrfor rolüne büründü. Erkan’ın boş kale yerine üst direğe yaptığı akıl almaz vuruşu en son 1990’ların başında Rosentahl yapmıştı.

Galatasaray ise oyuncu değişikliklerine kadar 2. yarıda özellikle kanatlarda çok etkisiz kaldı. Uzun süre kanatlardan tek bir isabetli orta yapamadı. Galatasaray’a geldiği günden beri en kötü maçını oynayan Podolski ve Alman oyuncu çıkıp onun yerine sola geçene kadar sağda kötü oynayan Yasin, takım hücumunu kanatlara genişletip gerekli nefesi aldırtamadılar.

Maçın skorunu belirleyen gol ise Trabzon savunması ve kalecisinin duran top savun(ama)ması kaosundan geldi. Galatasaray’ın en iyileri Muslera ve stoperde asıl yerine dönen Hakan Balta’ydı. Oyuncu değişiklikleri de maçı kazandıran ana faktör olmasa da belli ölçüde dinamizm ve direnç kazandırdı. Hamza Hamzaoğlu’na bir nebze nefes aldırdı.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor