• $9,5252
  • €11,1176
  • 549.141
  • 1509.2
26 Ağustos 2014 Salı

Bir gece değil, her gece Soma!

Maç boyunca Galatasaray'ın kanatları kırıktı. Olcan sadece ortaya kat edip şut atarken ve anahtar pas kovalarken etkili oldu. Arkasındaki Veysel ise Olcan içeri kat ettiğinde onun sağ kulvarda açtığı ofansif alanı değerlendiremedi. Belki de Prandelli'nin Caner tehlikesine karşı verdiği "Önce durdur" taktik emri nedeniyle riske girmemek için değerlendirmedi. Fenerbahçe ise geçen sezonki erken şampiyonlukta % 51 fark yaratan sağlı sollu "Kanattan direkt hücum" oyunundan örnekler sergiledi. Kanatlarda rakibine göre üstün performans sergileyen Fenerbahçe, 90 dakika boyunca daha etkili gözüktü.

Fenerbahçe'de İsmail Kartal'ın göreve gelmesi, takıma yeniden "Ruhsal kondisyon" yüklemiş. Rakibe iyi pres yaptılar ve "taktiksel kolektif" açısından Prandelli standardının altında kalan Galatasaray'a karşı topa daha fazla sahip oldular. Ancak topu 3. alanda Yanal dönemi kadar efektif kullanamadılar.

Galatasaray'daki asıl mesele ise bariz bir akort bozukluğu. Özellikle solda Telles ve Yasin, bir gitarın detone ve kopuk telleri misali bozuklardı. Yabancı kontenjanı saçmalığı olmasa Prandelli, Bruma ve sadece 1 haftadır takımla çalışan Yasin arasında tercih yaparken hiç zorlanmaz aslında. Ancak Prandelli'nin tam da bu yüzden Türkiye'de teknik direktörlük kadar "pasaport direktörlüğü" de yapması gerek.

90 dakika boyunca bazı oyunculardan daha kötü performans sergileyen sadece sahada hakem gömleği giymiş kişi vardı. Oyuncuların form-fizik kondisyon durumlarındaki dalgalanmalar bu zemin ve atmosferde bir nebze anlaşılabilir ve ileride düzelebilir de ancak tarihsel önemi bu kadar yüksek bir maçta bu kadar düşük bir hakem standardı lig açısından hiç iyiye alamet değil.

Yönetim, adalet demişken işin aslı santradan hemen önce kupa ortadan ikiye bölünüp her iki takıma verilse ve maç sonunda parçalar tekrar birleştirildiğinde "Soma sen bizim her şeyimizsin" yazısı ortaya çıksa anlamlı olabilirdi. Keşke Soma'yı 1 gün değil de 365 gün aklımızdan çıkarmasak! Bundan sonra da dün gece acılı ailelere gram saygı duymadan sahaya madde yağdıranların tam tersine bu tarihi trajediye gerçekten duyarlı bir şekilde davransak!

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu