• $16,1271
  • €17,3074
  • 965.704
  • 2375
24 Ekim 2012 Çarşamba

Ah Elmander vah Elmander!

İstanbul'un yağmuru her zamanki gibi en olmadık anda bastırdı. Aceleniz varken köprü yolunda başlayan İstanbul yağmurunun (anti)futbol versiyonu gibi... Nasıl 18 Mart 1992'deki efsanevi Galatasaray - Werder Bremen kapışmasında İstanbul'da kar en çok Galatasaray'ın hücum ettiği kalelerin önüne yağmış gibiydi, dün gece de yağmur İstanbul'da en fazla Galatasaray'ın hücum yollarına yağmıştı sanki!
Maç aynı kadrolarla mesela yağmursuz Antalya'da oynansa çok daha başka bir Galatasaray izleyebilirdik. Kağıt üzerinde ayağa kısa pas, teknik oyun inşası, verkaçlarla dikey kaleye inme bağlamında Galatasaray,Cluj'dan çok daha üstün yeteneklere sahip. Ama mecburi uzun top oynama B planındaki en etkili silahı Elmander'in sakatlanması penaltının kaçması kadar el kol bağlıyor!
İsveçli hava kuvvetleri komutanı Elmander, sadece Galatasaray'ın fiziksel açıdan en güçlü oyuncusu değil, bu tip zeminlerde fark yaratan 'pragmatikfutbol'u da en iyi oynayabilen isim. Bu zemin ve havada Elmander, İsviçre çakıları gibi çok fonksiyonlu bir kurtarıcı profilinde. Ancak Galatasaray'ın ideal futbolunu oynamasına engel olup rakibin 12. adamı gibi maça başlayan yağmurun en büyük kötülüğü Elmander'in oyun dışı kalmasına sebep olmaktı.
Tabii ki Cluj'lu oyuncular yağmurluklaya da başka bir zeminde oynamadılar ancak bu zemin adeta Cluj'un 'futbol şemsiyesi'misaliydi. Zamanında Lucescu'nun çalıştırdığı Romanya'nın stoperi olan Cluj teknik direktörü Andone'nin kaderi %51 bu maça bağlıydı o yüzden 3. stoperi de oyuna aldı, 89 dakika brandayı çekip kalesini korudu.
Bu şartlarda Galatasaray yerine StokeCity olsa kazanabilir, (Deportivo maçındaki) Barcelona olsa yenilebilirdi! Peki, acaba bir Milan-Juventus maçında zemin dün geceki gibi dripling dahi yapılamayacak kadar kötü olsa İtalyan hakem o maçı yine ısrarla oynatabilir miydi? İğneyi başkasına çuvaldızı kendimize batıralım:Bir ülke futbolu çime, zemine ne kadar önem verirse o kadar etkili bir B planı olur. Sadece hiç alışık olmadığı şekilde top şişirmek zorunda kalmaz!Sahi, hani stadın üstü kapatılacaktı?

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti