• $7,4099
  • €9,0277
  • 441.857
  • 1542.45
29 Mayıs 2011 Pazar

85 yıllık güzellik

Her iki takımın da son 6 yıldaki 3. Şampiyonlar Ligi finali. Dün gece de tıpkı ikisinin karşılaştığı 2009 finalinin ilk 10 dakikası gibi başladı... Alex Ferguson bir kez daha 'teoride' Barcelona'yı çözdüğünü gösterdi: O ilk 10 dakikada Man Utd, Kırmızı Şeytanlar'ın formasını giymiş Barcelona'lı oyuncularmış gibi tam saha pres yaptılar, tek toplarla 'hakiki Barcelona' üzerinde baskı kurmayı başardılar. Zaten Guardiola yönetimindeki Barcelona'nın en az topa sahip olduğu maç, 2009'da Man Utd'a karşı oynadığı final karşılaşmasıydı.
 Ancak bir kez daha 2009'da olduğu gibi Man Utd'lı oyuncular, hocaları Ferguson'un 'Barcelona taktiğiyle Barcelona'yı durdurma teorisi'ni 10 dakikadan fazla pratiğe uyarlayamadılar. Ne de olsa Barcelona ilk 11'inin 7'si bizzat Barcelona altyapısında yetişmiş oyuncular: Messi (11), Pedro (7), Xavi (20), Busquets (6), Iniesta (15), Valdes (16), Pique (10) altyapıyla beraber toplamda 85 yıldır Barcelona forması giyiyorlar ve Ferguson'un Man Utd'a oynatmaya çalıştığı futbolu toplamda 85 yıldır oynuyorlar!
Barcelona 10. dakikadan sonra 85 yıllık birikimi sahaya yansıtmaya başladı ve golü de buldu. 'Man Utd'ın Messi'si' Rooney ise 'Allah vergisi + Ferguson KDV'si' bireysel yeteneğiyle durumu eşitledi. Ancak Man Utd'ın diğer oyuncuları, ilk yarıda topa %70 sahip olan Barcelona'nın %91'lik isabetli pas oranı karşısında ilk 45 dakikada 180 dakika oynamış kadar yoruldular.
MÜKEMMELLEŞTİRDİ
Şampiyonlar Ligi finalinde oynayan en yaşlı oyuncu olan 40'lık van der Sar, bu sezon da en çok kurtarış yüzdesini yakalayan kaleci olarak 2. yarıda tek başına Barça karşısında takımını ayakta tutmaya çalıştı. Geriye kalan Man Utd'lı oyuncular bizimle beraber Barcelona'nın sergilediği dünya tarihinin belki de gelmiş geçmiş en güzel futbolunu izlediler!
Barcelona 6. kez bir kupa finalinde bir İngiltere temsilcisini yenerek şampiyon oldu! Futbolu İngiltere icat etti ama Barcelona mükemmelleştirdi!

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan

Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Başkan Erdoğan açıkladı!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel'de NATO Genel Sekreteri ile görüştü

Türkiye'nin Arnavutluk'ta inşa edeceği hastanenin şantiyesi açıldı