• $17,8739
  • €18,4343
  • 1027.64
  • 2829.58
17 Haziran 2014 Salı

7 Alman futbol dersi!

1- "Ne kadar çok santrfor o kadar gol demek" büyük bir yanılgı, sadecetotoloji. Almanya, Portekiz karşısında 0 santrforla başlayıp 4 gol attı. "Takım savunması" kadar "Takım hücumu" kavramını da Türkiye’de tartışmanın tam zamanı. Almanya’nın "Takım hücumu" dün gece gücünü bir kez daha gösterdi. Püf noktası oyuncular arasındaki beyinsel, taktiksel bağlantı. Yani hücumda da bireysel yeteneklerin toplamından daha yetenekli bir "Takım hücumu" gücü oluşturmak. Löw, Guardiola’nınBayern’i şampiyon yaparken bolca kullandığı "Sahte 9" formasyonunu milli takıma başarıyla adapte etti, semeresini aldı. Hücumda ne kadar hareket, o kadar bereket!

2- “Kulüp takımları ayrıdır, milli takımlar apayrıdır” Türkiye futbol kültürünü esir alan temelsiz klişelerden bir tanesi. Alman ekiplerinin son yıllarda defalarca Şampiyonlar Ligi finali oynaması bir yana Bundesliga’nın yükselişi diğer yana. Yani ne kadar çok ve iyi oyuncu yetiştirirseniz o kadar güçlüsünüz! Portekiz dün gece itibarıyla 4 yıl öncenin yıldızlarının yanına kaç tane yeni yıldız eklemişti? Koca bir sıfır. Ya Almanya? Onca sakatlığa rağmen ilk 11’de olmayan oyunculardan kurulu bir takım daha ayrı olarak 2014 Dünya Kupası’na katılsa onlar da en az çeyrek finale çıkacak güçteler. Hakiki "Marka değeri" lige harcadığın para ile değil yetiştirdiğin oyuncu kalitesi ve kulüplerinin Avrupa’daki başarılarıyla orantılı.

3-En büyük yıldızın dahi olsa sakatlığını % 100 atlatmadıysa zorlamayacaksın. Dünyanın faal en iyi 2 futbolcusundan 1’isi olan Ronaldo, oynamak istedi ama sahada maalesef alışılmış kalitesinin çok uzağındaydı.

4- Bireysel yeteneklerin toplamından daha yetenekli takımlar, süper yetenekli "Tek adamlık takım"ları rahatça yenebilir. Ronaldo’nun ölüsü bile her takımı yenebilir ama dünkü Almanya karşısında maçın tek bir anında bile bu hissi uyandırmadı. Löw geride ideal mevkisistoper olan 4 savunmacıyla başladı ama hepsinden ofansif açıdan da verim almayı başardı.

5- Lahm, taktiksel açıdan maçın kilit ismiydi. Önce Guardiola sonra Löw yılların harika bekini önliberoyadönüştürdü diye eleştirenler çıktı. İyi de Almanya, 1974 şampiyonu harika beki Breitner’ı 8 yıl sonra 1982’de yine Dünya Kupası finaline çıkarken merkez orta sahaya çekmemiş miydi? "Taktiksel kültür birikimi" dünya futbolunda motivasyon, gaz vs’den çok daha değerli ve etkili!

6- Kontrolsüz hırs, hırs değildir. Pepe akıl tutulması yaşayıp atılmasaydı Almanya’nın doğrularına rağmen Portekiz bu kadar erken kaybetmezdi.

7- Almeida, yakın çevresine kendisini Dünya Kupası’na sakladığını o yüzden Türkiye liginde son 1 ay "Dikkatli" oynadığını söylüyordu. Maçın başında hemen sakatlandı. Hâlbuki en iyi hazırlık ve en iyi antrenman maçtır. Ama bunu anlamak için sadece para alırken değil, mesleğini icra ederken de profesyonel ruha sahip olmak lazım!

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım