• $33,0618
  • €36,0304
  • 2558.64
  • 11156.2
22 Haziran 2013 Cumartesi

6+0+4=0 ilerleme

Son 5 yılın en başarılı milli takımı İspanya. İspanya’nın futbol liginde ise yabancı sınırı “pratikte” yok! 25 kişilik takım kadrolarında İspanya vatandaşı olmayan ama Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin vatandaşı olan 25 oyuncuya yer verebiliyorlar. İspanya’daki yabancı kontenjanında “teorideki” tek kısıtlama 25 kişilik kadrolarda en fazla 3 AB dışı ülke vatandaşı bulunabiliyor. O kontenjan da “pratikte” Messi, Higuain örneklerinde olduğu gibi çifte vatandaşlık kuralıyla bir kısıtlamaya takılmıyor! 
Ne de olsa Messi’yi bizzat İspanya futbolu altyapısında yetiştirdi. Tıpkı Şampiyonlar Ligi finalinde kapışan iki Alman ekibi Bayern Münih ve Dort mund’da da gördüğümüz gibi bir ülkede yabancı sınırlaması ne kadar az ise, o ülke futbolu da o kadar çok gelişebiliyor. Almanya’da teorik olarak yabancı sınırlaması yok ama pratikte Devler Ligi finalinde son düdük çaldığında sahaya tam 17 Almanya pasaportlu oyuncu damgasını vurmuştu! 
Yabancıyı sınırlandırıp yerlilerini geliştiren tek bir ülke futbolu ise yok! Önemli olan bir ülkede futbola yön veren kararları alanların modern futbola yabancı olmaması! 

JESE– RONALDO ÖRNEĞİ 

Hazır ülkemizde U20 Dünya Kupası başlamışken bu yaş grubunun Avrupa düzeyindeki şampiyonu İspanya 2012’de nasıl şampiyon olmuştu? Jese Rodriguez’in 5 golüyle! Jese’ye başarısının sırrı sorulduğunda “A takımda önümde Cristiano Ronaldo var. Onu izliyorum, onunla çalışıyorum ve onun kalitesine yaklaşmak için ondan ilham alıyorum” demişti. Yani dünyanın faal en iyi 2 futbolcusundan birisi olan Ronaldo, İspanya futbolunun önünde “yabancı engel” olarak değil tam aksine çıtayı yükselten kalite olarak yerli genç yeteneklerin önünü açıyor… 
Türkiye’de ise insanlar milli takımımızın U20 Dünya Kupası’nı kazanmasını bekliyor; gençlerimiz üzerinde gereksiz, haksız bir baskı oluşturuyor. Bizim 2 stoperimiz Sadık ve Hakan bu sezon toplamda 0 profesyonel lig maçı oynadılar. Yabancı sınırının çok az olduğu Fransa’nın 2 stoperi Umtiti ve Zouma ise ligi ilk 5’te tamamlayan takımlarında toplam 50 maç oynadılar! 
O yüzden bu saçma ötesi 6+0+4 kararının geri alınması ya da düzeltilmesi yetmez. Bunu aklından bile geçirecek kadar modern futboldan bihaber olanlar, Türk futboluna en fazla “yabancı” olanlardır.

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Tahta kaşık kullanıyorsanız dikkat

Bakırköy'de alt geçide çarpan tır devrildi! Aynı yerde daha önce 4 kişi hayatını kaybetmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldız Sarayı'nın açılış törenine katıldı